Овог пута своје виђење ситуације у Хрватској Зуроф је изнео поводом недавне посете Николаса Дина, посебног изасланика САД за питање холокауста. Након састанка с њим и Колинда Грабар Китаровић и Тихомир Орешковић јасно су осудили усташтво, навео је Зуроф и додао:
„Али ако се неко надао да ће та два саопштења смањити ентузијазам хрватских неонациста, остао је разочаран.“
С тим у вези, он је споменуо случај комеморације у „балканском Аушвицу“, односно Јасеновцу.
„На директну интервенцију Наташе Јовичић, директорке меморијалног комплекса, усташки симпатизери из Хрватске националне платформе положили су венац с посветом ’свим жртвама кампа од 1941. до 1951. године‘“, написао је Зуроф за јерусалимски дневник.
Он даље објашњава да је тај чин заправо као сврху имао релативизовање кривице и пропагирање теорије усташких симпатизера, како је комунистички режим након ослобођења Јасеновца у априлу 1945. од њега направио нови смртоносни логор.
„Проблематични догађаји у Хрватској само су врх леденог брега и искривљавање холокауста, које се шири целом посткомунистичком источном Европом“, пише Зуроф.
Зуроф осврнуо и на проблематику релативизације Другог светског рата која се, како наводи, посебно догађа на подручјима бившег совјетског блока.
Занимљиво је, преноси „Индекс“ да је Зуроф управо хрватски пример искористио за презентацију те проблематике светској јавности.