Притом, Вашингтон тај гасовод не сматра комерцијалним пројектом, додао је Хохштајн.
„Ми не сматрамо да је то комерцијални пројекат, већ сасвим супротно“, изјавио је Хохштајн на конференцији за медије. „Политички део тог пројекта није у нашој опозицији већ у самом пројекту. Или сам пројекат или његове последице уносе раздор у Европи, и то изазива забринутост у САД и у целој Источној и Средњој Европи, и већем делу Западне“, додао је он.
„У крајњем случају, можете направити паузу да бисте проценили последице за енергетску и уопште националну безбедност ЕУ. Али то треба да реши Унија. САД изражавају забринутост, јер је наша забринутост тесно повезана са енергетском и економском безбедности и националном безбедности у Европи“, рекао је Хохштајн.
Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу две линије гасовода укупног капацитета од 55 милијарди кубних метара гаса годишње од обале Русије, преко Балтичког мора до Немачке. „Гаспрому“ ће припадати 50 одсто, БАСФ, E. OН, Енџи, ОМВ, Шел по 10 одсто удела у пројекту. Планирано је да се нови гасовод изгради поред „Северног тока“.
„То је пројекат који допрема исти гас истим потрошачима по новој траси, где већ постоји одлична маршрута“, објаснио је Хохштајн. Према његовим речима, овим пројектом руски гас ће заобићи Украјину и концентрисаће највећи део руског гаса на једном месту.
Портпарол Стејт департмента такође је истакао да се користи 50 одсто „Северног тока 1“.
„Веома је тешко доказати комерцијалну вредност пројекта“, рекао је он. Поред тога, на европско тржиште у наредних пет година стићи ће велика количина течног гаса из САД и Аустралије, тако да САД не би хтеле да ЕУ уложи у физичку инфраструктуру цевовода.
Државни секретар САД Џон Кери изјавио је ове недеље да су Сједињене Државе забринуте због пројекта „Северни ток 2“ и да сматрају да ће овај гасовод имати негативан утицај на Источну Европу.
Раније је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров изјавио да „Северни ток 2“ представља чисто комерцијални пројекат и да покушаји да се блокира имају политички карактер, а САД преко својих посебно блиских пријатеља у НАТО-у покушавају да створе тешкоће.