Сукоби су избили када је група млађих демонстраната засула запаљивим бомбама, каменицама и бакљама полицију која је била распоређена испред хотела „Гранд Бретања“ на Синтагми.
Полиција је узвратила шок-бомбама и сузавцем, пренела је грчка агенција АНА. Након овог инцидента смањио се број демонстраната, наводи грчка агенција.
Комунистичка партија Грчке затражила је „неодложну интервенцију владе“ да полиција престане да користи сузавац против демонстраната који немају везе с овим инцидентом.
Агенције су претходно јавиле да је грчка полиција бацила сузавац на демонстранте који су се окупили испред зграде парламента. Неки од демонстранта су успели да се попну уз степенице зграде парламента пре него што су бацили „молотвљеве коктеле“, навела је агенција АП која ту групу назива анархистима.
Остали демонстранти, око 10.000, мирно су демонстрирали, носећи транспаренте на тргу Синтагма.
Грчка агенција АНА извештава да је у Атини почео и протестни концерт и да су улице око зграде парламента и трга затворене.
У парламенту се обратио премијер Алексис Ципрас који је претходно на Твитеру објавио да је влада напорно радила на реформама да би се пензиони систем направио одрживим и праведнијим.
Δουλέψαμε σκληρά για να φέρουμε μεταρρυθμίσεις που εξασφαλίζουν τη βιωσιμότητα του ασφαλιστικού συστήματος, σε συνδυασμό (1/3)
— Prime Minister GR (@PrimeministerGR) May 8, 2016
И раније током дана на хиљаде демонстраната изашло је на улице Атине.
Према проценама полиције, 15.000 људи је изашло на марш у Атини и Солуну против мера које ЕУ и ММФ траже да Грчка усвоји уочи кључног састанка кредитора Еврозоне у Бриселу у понедељак, преноси АФП.
Марш је испред парламента у Атини одржан и у суботу, а организовао га је синдикат повезан са Грчком комунистичком партијом, преноси АП.
Прикључило им се и један број пољопривредника који су демонстрирали месецима против планираних реформи.
Највећи грчки синдикат радника из приватног сектора ГСЕЕ саопштио је да су реформе, које треба да усвоји парламент, „последњи ексер на ковчегу“ за раднике и пензионере који су поднели довољну жртву после шест година штедње.
„Покушавају да докажу Еврогрупи да су добри ученици, а са друге стране уништавају грчки систем социјалне заштите“, изјавио је један од представника синдиката, алудирајући на састанак министара финансија еврозоне који се одржава у понедељак.
Званична Атина се нада да ће најновије реформе, које би у недељу требало да буду усвојене у парламенту, убедити кредиторе да одблокирају исплату даље помоћи Грчкој.
Исплата транше од око пет милијарди евра касни, након што су преговори између грчких власти и међународних кредитора доживели крах због темпа спровођења реформи у Грчкој.
Према предложеним реформама, порез на корпоративне дивиденде би скочио на 15 са 10 одсто, дошло би до повећања пореза на добит за оне који добро зарађују, као и до озбиљног скока такозваног „солидарног пореза“ који директно иде у државну касу.
Новим законом је предвиђено и увођење националне пензије од 384 евра месечно после 20 година радног стажа, укидање бенефита за сиромашне пензионере (ЕКАС) и поновно обрачунавање пензија, додаје британска агенција.
Грчкој су потребна средства из пакета помоћи како би отплатила кредите Међународном монетарном фонду и како би вратила дуг по основу обвезница Европске централне банке, које јој у јулу доспевају на наплату, наводи британска агенција.