Народни музеј у Београду прославио је ових дана свој 172. рођендан уз вест да је коначно потписан уговор с извођачем радова на рестаурацији, санацији и адаптацији централног музејског здања на београдском Тргу републике.
Док чекају да „исцури“ 540 дана, колико је предвиђено за завршетак овог великог посла, запослени у Народном музеју увелико припремају неколико репрезентативних изложби светског нивоа, које би могле да обрадују Београђане и њихове госте чим се зграда музеја отвори.
„Будући да се међународне изложбе планирају неколико година унапред, имамо веома леп контакт и иницијативу из Немачке, да када завршимо најважније радове на санацији, адаптацији и рестаурацији Народног музеја, представимо групу ’Мост‘. Такође, већ радимо на изложби посвећеној јубилеју Едгара Дегаа, на његовој ретроспективи. У контакту смо с Кином, где ћемо се представити, потпуно смо спремни да учествујемо у тој изложби, а потом ћемо Дегаа представити и код нас“, каже у разговору за Спутњик директорка Народног музеја Бојана Борић Брешковић.
С обзиром на то да обнова и преуређење Народног музеја трају већ 13 година, колико је затворена и стална поставка ове установе културе, не можемо без одређеног скептицизма да прихватимо информације о новим роковима, као и према најавама оваквих репрезентативних изложби.
Ипак, Београђани, за разлику од, рецимо, житеља Беча или Будимпеште, ретко имају прилику да у свом граду виде врхунске изложбе великана светског сликарства, због чега овакве најаве не остављају равнодушним страсне љубитеље уметности.
Да би једна велика светска изложба гостовала у неком музеју, потребно је да та установа испуњава низ критеријума, пре свега безбедносних, објашњава Бојана Борић Брешковић.
„Услови да једна изложба буде представљена било где веома су озбиљни. Постоји обавезан ’фасилити репорт‘, који је врло високог степена одговорности. Народни музеј ради на томе да испуни ове услове. С друге стране, постоји обавеза осигурања. Негде постоји могућност државне гаранције. Ту гаранцију не прихватају многе земље, али она може да буде прихваћена. Само осигурање такође представља доста високе трошкове које нисмо у сваком тренутку способни да издвојимо“, каже Брешковићева.
Најављена рестаурација, санација и адаптација Народног музеја, које ће изводити београдска фирма „Кото“, подразумевају обимне обимне грађевинско-занатске радове, замену свих дотрајалих инсталација, увођење савремених система, санацију и адаптацију свих кровних површина и свих простора који су намењени смештају и заштити културних добара.
„Наша чувена велика сала која прима изложбе биће у потпуности опремљена најсавременијим уређајима. Безбедности принципи захтевају одређене пролазе, комуникацију. То су само технички услови за нову сталну поставку. Цео наш атријум и спратови комплетно ће бити претворени у изложбене просторе. Сада се у том простору мешају депо, трезор и изложбени део“, каже Брешковићева.
Према њеним речима, с извођачем радова се разматра могућност скраћивања рокова, односно проналажења начина да се делови сталне поставке отворе пре комплетног завршетка радова, будући да простори који нису изложбени могу да се преуређују не ометајући излагање музејских добара.