Организација коју чине десет земаља југоисточне Азије, укључујући Вијетнам, Сингапур и Индонезију, укупног становништва од око 600 милиона људи, формирана је 1967. године и има за циљ подстицање развоја и успостављање трајног мира и стабилности у региону. То је потпуно у складу са интересима Русије, која тежи ка активнијој сарадњи са земљама Пацифичког обруча, чији је Асоцијација део.
Политика и даље испред привреде
Уочи самита руски председник Владимир Путин је поручио да постигнути резултати стварају добар темељ за стратешку сарадњу Русије и Асоцијација нација Југоисточне Азије.
На форуму ће се окупити више од 500 руских и страних предузетника. Москва је такође заинтересована за успостављање сарадње између Асоцијације, Евроазисјког економског савеза и Шангајске организације за сарадњу.
У односима Русије и Асоцијације политика је и даље испред привреде, стога премостити овај јаз је један од главних задатака за све земље.
Према мишљењу водећег економисте Евроазијске развојне банке Јарослава Лисоволика, раније је акценат био стављен на сарадњу у области трговине, док је сада време за развој инвестиционе сарадње.
„На тржиштима земаља Пацифичког прстена постоји вишак слободних средстава које би требало пласирати. За Русију сарадња са Асоцијацијом омогућава улазак у регион Пацифичког прстена, чија економија расте великим брзином. То је огроман потенцијал који још нисмо ни почели да користимо“, рекао је он.
Руски сателити и телемедицина за становнике Индонезије
Руководилац руско-индонежанског пословног савета Михаил Курицин за Спутњик каже да у оквиру Асоцијације Москва има најбољу економску сарадњу са Вијетнамом, а да највећу перспективу има сарадња са Индонезијом, између осталог, зато што ова земља активно купује руско наоружање и дели ставове Москве који се тичу кључних светских проблема.
„Индонезија је највећа земља у Асоцијацији, има 250 милиона становника, а то је скоро половина становништва ове Асоцијације. Стабилно се развија, а стопа раста њене економије је око пет одсто, што је један од најбољих резултата када је реч о земљама у развоју“, наглашава Курицин.
Према његовим речима, основни правци сарадње између Русије и Асоцијације су енергетика, изградња и одржавање железница, рударство, као и трговина, јер сада због погоршавања односа са ЕУ Русија много више пажње поклања Југоисточној азији.
Према речима Курицина, Русија и Асоцијација би могле да сарађују и у областима високих технологија.
„Русија и земље Асоцијације развијају сарадњу у нуклеарној сфери. Надамо се да ће у догледној будућности уз помоћ Русије у Вијетнаму бити изграђена прва нуклеарна станица“, истиче он и додаје да су у току преговори о изградњи „руске“ нуклеарке у Индонезији.
Како каже, осим тога, Асоцијацији су потребне руске свемирске технологије, пре свега руски сателити и систем ГЛОНАСС, али би им могле бити занимљиве и руске технологије у области телемедицине, то јест коришћења комуникационих система за размену података у у циљу обезбеђивања здравствених услуга између удаљених локација.
„То је веома актуелно за земље које се налазе на острвима или имају слабо приступачне регионе“, наглашава он.
Асоцијација, ЕУ у малом
Стручњак сматра да је Асоцијација друга по успешности асоцијација на свету после ЕУ.
„Али у ЕУ су се нагомилали озбиљни проблеми, између осталог и због мигрантске кризе. С друге стране земље Асоцијације су развијале сарадњy без претеране журбе, пажљиво су анализирале све кораке и за њих је најважније било јединство ставова по свим питањима. Асоцијација нација је постала ефикасна асоцијација и царинска унија“, каже Курицин.
Према његовим речима, самит у Сочију има велики значај и због тога што САД желе да увуку Асоцијацију у Транспацифичко партнерство, стога се ове земље налазе у веома компликованој ситуацији.
„Са једне стране, САД су кључни економски партнер, са друге стране за сада су Русија и Кина против Транспацифичког партнерства. Јасно је да је у току рат за тржишта и за изворе стратешких сировина. САД ће урадити све како би спречиле повећање руског присуства на тржиштима, које они традиционално сматрају ’својима‘“, објашњава Курицин.
Владивосток, капија за земље Асоцијације нација Југоисточне Азије
Из географских разлога руски Далеки исток је „најприроднији партнер“ за земље-чланице Асоцијације. Али како би ова сарадња започела, треба створити најповољнију инвестициону климу, каже представник Министарства за Далеки исток Рустам Макаров:
„Желимо да организујемо модерну производњу на Далеком истоку. Зато смо отворили територије убрзаног развоја, Слободну луку Владивосток, разрадили смо програм за подршку инвеститора. Постоји појам ’ризик земље‘, који улагачи увек узимају у обзир када планирају инвестиције у иностранству. Што се тиче Далеког истока, тај ризик је раван нули“, каже Макаров.