„У складу са релевантним међународним препорукама, имунитет мора да се примењује на све и то на недискриминишућој основи, а одлуке о укидању имунитета морају да се заснивају на појединачним специфичним случајевима, а не да буду предмет било каквих политичких разматрања“, наводи се у заједничком саопштењу високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Федерике Могерини и комесара за проширење Јоханеса Хана.
У саопштењу објављеном на Твитеру наводи се да рестриктивна интерпретација правног оквира и посебно Устава наставља да представља опасност за слободу изражавања чланова Парламента Турске.
Такође се додаје да „би било какав наводни преступ или казнено дело које почине посланици Парламента требало да буде предмет прописаног поступка“.
On #Turkey Parliament decision to lift immunity, here's my joint statement with @JHahnEU https://t.co/irXRlVpIQ1
— Federica Mogherini (@FedericaMog) May 20, 2016
Турски посланици изгласали су раније данас први део закона којим се дозвољава укидање посланичког имунитета великом броју народних представника, што би омогућило судско гоњење курдских посланика и њихово практично избацивање из Парламента Турске.
Тајним гласањем, чак 373 од 550 посланика у Парламенту гласало је за ту уставну измену. Тако висока подршка у Парламенту омогућила је да се избегне одржавање референдума о том питању.