Очекује се да лидери разговарају о билетералним трговинско-економским односима и сарадњи у области инвестиција, укључујући и реализацију заједничких пројеката у сфери енергетике и транспорта. Ово ће бити прва посета руског председника некој од земаља Европске уније у последњих пола године, а друга Путинова посета Светој Гори.
Прослави ће, поред Путина, присуствовати и руски патријарх Кирил. Он је изјавио да тај догађај треба да прође тако да не само Русија и Грчка, већ и цео свет осете значај духовне традиције православља. Аналитичари оцењују да та чињеница носи и политичку поруку, како на међународном плану, тако и у односима руске цркве и државе. Не треба заборавити да је православна Грчка традиционални симпатизер Русије, каже за Спутњик професор Катедре филозофије религије на Санктпетербуршком државном универзитету Сергеј Фирсов.
„Путин на овај начин исказује поштовање према традицији ходочашћа на Свету Гору, а то би могло да буде у вези и са његовим личним осећањима. Као православац жели да посети место које се сматра једним од центара православног света. Али његова посета се може тумачити и из политичког угла, Русија је током 19. века много тога урадила како би се Грчка изборила за независност. Наравно да Грци то нису заборавили“, каже Фирсов.
Очекује се да ће руски председник посетити највеће светиње Свете Горе, а пре свега Манастир Светог Пантелејмона, који се вековима сматра непроцењивом духовном ризницом руског народа, његовим националним поносом, духовним и културним упориштем.
Заменик председника одсека Московске патријаршије за сарадњу Цркве са друштвом и медијима Вахтанг Кипшидзе за Спутњик каже да је посета првог човека Русије Светој Гори пре свега доказ да је Путин лидер који се ослања на хришћанску традицију, што у већини европских земаља није случај. Остали европски лидери прате другачији тренд, каже Кипшидзе.
„Европски лидери не посећују често светиње које су дале велики допринос развоју хришћанске Европе и њене духовне културе. Они можда превише инсистирају да су њихове земље световне. Нажалост, појавио се тренд који као да не дозвољава европским политичарима да изражавају сопствена религиозна осећања и да себе дефинишу као вернике. Зато Путинову посету Светој Гори тумачим као његову спремност да буде политички лидер који се ослања на хришћанску традицију, и то не само руску, него свеевропску, јер Света Гора има велики значај за све хришћане“, каже Кипшидзе.
Очекује се да ће Путину бити уручена и јединствена икона — Панагија Патриотиса, Мајка Божија Патриоткиња, или Јединство, коју су специјално за руског председника насликали светогорски монаси по благослову патријарха Кирила као захвалност за допринос очувању православне традиције и развоју Европе.
Иначе, први руски монаси појавили су се на Атосу још у време светог равноапостолног великог кнеза Владимира, а на Светој Гори замонашио се и родоначелник руског монаштва преподобни Антониј Печерски. Заменик председника одсека Московске патријаршије за сарадњу Цркве са друштвом и медијима Вахтанг Кипшидзе за Спутњик каже да је Путинова посета изузетно важна и због обнове руског монаштва на Светој Гори, које је пролазило кроз многе изазове.
„Пре Октобарске револуције манастир Светог Пантелејмона био је највећи по поседу и братству. Затим је ’гвоздена завеса‘ затворила руским ходочасницима пут ка светињама које су се налазиле ван Совјетског Савеза. Али сада све више људи показује интересовање за Свету Гору и православну традицију. Ова посета ће бити још један корак ка обнављању улоге руског монаштва на Атосу“, убеђен је Вахтанг Кипшидзе.
Како сазнајемо, Путин ће се састати са представницима свих 20 светогорских манастира. Бројни ходочасници из свих делова Грчке, али и Турске, већ су се окупили у Ураноплису, малом рибарском месту из кога се бродом одлази на Атос. Све је спремно за дочек уваженог госта.
„Једва чекамо Путинов долазак. Јако смо узбуђени. Било би лепо кад би он био наш председник. Заиста га много поштујемо, завидимо Русији на њему“, рекао је новинарима Стелиос, власник радње која продаје иконе и књиге о Светој Гори.