„Ми имамо много посла, ја разумем Александра Вучића. Зашто би се сада изјашњавало о томе? Кад буде време за изјашњавање, лако ће да се изјасни“, рекао је Николић у интервјуу за данашњу Политику, поводом подсећања тог листа да је Вучић пре две недеље на питање да ли ће га подржати одговорио да је рано говорити о томе.
Николић је приметио да председнички избори никада нису били тема медија у Србији годину дана пред изборе.
„Изузев у овом случају, у којем се рачуна да би, ако се евентуално не кандидујем, ако не будем кандидат СНС-а, ако не победим на изборима, Александар Вучић остао без главног ослонца и да би могао да се произведе председник који би био с њим у кохабитацији, који би био у сукобу с њим сваког дана. Да ли би то било добро за Србију, шта би донело Србији? Само немире, поново антагонизме“, истакао је Николић.
На питање да ли се Вучић с њим консултовао и да ли је тражио његово мишљење о саставу будуће владе, Николић је одговорио да су они „само разговарали о томе“.
„Наравно да смо разговарали, разговарамо о свему. Али оно што он ради, треба он да објави. Оно што ја радим, ја објављујем. Наши разговори само служе да свако од нас или учврсти своје мишљење, или да га формира“, прецизирао је председник Републике.
На питање да ли се слаже са тезом да је значај неке функције у Србији у сразмери са моћи политичке личности која га обавља, Николић је одговорио да то не сме да дозволи ниједна држава и ниједан народ.
„Кад би се то дозволило, то би била диктатура. Не сме да постоји јака личност, од чије ће структуре зависити како ће да се води држава. Држава се води по Уставу, закону, у складу са највишим интересима државе“, нагласио је председник Србије.
Николић је рекао и да је његова снага у томе што је оснажио позицију Србије.
„Ја сам јак председник Републике, јер нећете наћи ниједног председника с којим сам се срео, а мислим да сам се срео готово са свима, који ће једну лошу реч да каже након сусрета са мном, не само о мени, него ни о Србији, ниједног који није променио негативан став о Србији“, каже Николић.
Николић је оценио и да генерално сви медији у Србији имају лош однос према њему.
„Или сам човек кога треба разапети на крст, или сам човек о коме не треба ништа рећи како му не би расла популарност. Не постоји средство информисања за које бисте рекли да фаворизује Томислава Николића. Скоро да не постоји јавно гласило за које можете да кажете да ме прати на потпуно коректан начин. Има много медија који ме уопште не прате или који су против мене“, додаје председник Србије.
Николић наводи и да током недавних консултација са представницима опозиционих странака није чуо ништа ново што би можда могло да преокрене ситуацију у Србији на много боље, додајући да су неки од њих дошли само како би га пред камерама јавно увредили и повредили.
Он додаје и да га није изненадило то што на консултације није дошао лидер СРС-а Војислав Шешељ, оцењујући да Шешељ „то суочавање са самим собом није могао да поднесе“.
Говорећи о томе шта је пресудило да промени став и подржи кандидатуру Вука Јеремића за генералног секретара УН, Николић је истакао да је основни разлог био тај што је одлучено да би Србија требало да има кандидата.
„И заиста, онај ко најбоље познаје структуру, ко је створио доста контаката — то је Вук Јеремић. Он је имао моју потпуну подршку, онда је дошло до те изјаве о Унеску која није била добра, која је могла да послужи искључиво домаћој јавности, али на срећу није донела велику штету“, објашњава Николић.
Он додаје да је са Јеремићем разговарао и да је Јеремић након тог разговора схватио зашто у том тренутку није имао његову подршку.
„Међутим, ја ћу се на свој начин укључити у подршку Јеремићу, зато што постоје државе с чијим председницима ја комуницирам, где Јеремић нема довољно контаката. Учинићу све што могу да победи“, додао је председник Србије.