Јеремић је за Радио-телевизију Србије рекао да ће до краја октобра бити познат Банов наследник, додајући да ће почетак изборног процеса бити у последњој недељи јула и да ће бити одржано више кругова гласања, од којих је само последњи, у октобру, јаван.
Како је истакао, дошло је до промене у процедури, и први пут су се кандидати представили званично на Пленуму Генералне скупштине УН. Он је додао да се након саслушања процедура премешта у Савет безбедности, који чини 15 земаља.
„Први пут се зна ко су кандидати и први пут су они позвани у Генералну скупштину УН да представе своје програме. Први пут постоји једна врста транспарентности, која није досад пратила избор за генералног секретара, и први пут се каже да је цео свет једна целина“, рекао је Јеремић.
Он је истакао да се избор врши у Савету безбедности, те да подлеже праву вета свих пет сталних држава-чланица — САД, Русије, Кине, Велике Британије и Француске.
Упитан да ли има наклоност Вашингтона, односно да ли ће му САД опростити блискост са Пекингом и Москвом, Јеремић је истакао да Сједињене Државе, као једне од пет сталних чланица Савета безбедности, имају право да ставе вето, али да се изјашњавају о документу.
„Оно што стоји на столу када је реч о кандидатури Србије јесте конкретна платформа и 53 ствари које смо спремни да спроведемо у дело ако добијемо поверење“, нагласио је Јеремић.
Јеремић је оценио да је свих 11 кандидата за наследника Бан Ки Муна квалификовано за ту позицију и истакао да је предност бивше премијерке Новог Зеланда Хелен Кларк што је жена, али да је према неписаном правилу сада ред на источну Европу да дâ свог кандидата.
Он је оценио да је објава кандидатуре министра спољних послова Словачке Мирослава Лајчака непосредно пре доласка на место председавајућег ЕУ „легитимна“, додајући да је он већ годинама у кампањи за генералног секретара.