Претходно се спремност за продужење санкција одржавала на непопустљивим позицијама САД и немачке канцеларке Ангеле Меркел, али сада има све мање препрека за укидање антируских мера, наводи се у чланку.
Заменик америчког државног секретара Викторија Нуланд покушала је да убеди украјинске званичнике да испуне свој део Минског споразума, али Кијев је показао изузетну бескомпромисност. Непопустљивост у комбинацији са сталном политичком кризом, недостатак економских реформи и раширена корупција довели су до тога да је Украјина почела да губи подршку Вашингтона, истиче аутор чланка.
Меркелова је у великој мери изгубила свој политички капитал који јој је омогућавао да се држи принципијелног става по питању санкција. Након што је инсистирала на договору са Ердоганом, Немци су схватили да је политика канцелара пуна двоструких стандарда. Ово се посебно односи на антируске мере које немају готово никаквог смисла, ни економског, ни са политичке тачке гледишта, пише Бершидски.
Дипломатски односи између Русије и Немачке постају интензивнији, а представници бизниса су одавно говорили о потреби да се санкције укину. Али чак и ако се Запад не одлучи за формално укидање ограничења, он може да крене тежим путем, рекао је новинар.
Политички лидери ЕУ више пута су изјавили да санкције неће бити укинуте до потпуног испуњења Минског споразума. Али они никада нису говорили о томе да не могу да промене ’мени‘ санкција“, додаје аутор чланка.
Не тако давно ЕУ је тајно приморао своје банке и систем плаћања Јуроклира да се држи подаље од руских обвезница. Ако Брисел успе да се уздржи од таквог притиска, подстаћи ће секундарно трговање и помоћи Русији да привуче стране инвеститоре.
Упркос чињеници да ће овог лета санкције, највероватније, бити продужене, њихово слабљење би морало да почне већ у наредним месецима, закључује новинар.