За „зборнају“ то ће бити генерална проба уочи Европског првенства 2016, што се тиче Србије, то је још једна шанса да се припреми за квалификације за Светско првенство у фудбалу које ће бити одржано у Русији 2018. године.
Познати руски фудбалски коментатор Генадиј Орлов за Спутњик каже да очекује интересантан меч.
„Репрезентација Србије је увек добар стимуланс за руску екипу, и обрнуто. Сада је право време да фудбалери покажу све што знају, зато очекујем борбену утакмицу. Срби, са којима имамо веома добре односе, у том су смислу наследници Југославије, јер су традиционално добри у тимским спортовима, на терену увек постоји међусобно разумевање, а играчи су увек технички потковани. Пример тога је Зоран Тошић, играч московског ЦСКА, који је ове године постао првак Русије. Мислим да је Србија озбиљан спаринг-партнер“, каже Орлов.
Коментаришући изјаву Бранислава Ивановића, који је руску репрезентацију назвао једном од најбољих европских селекција, Орлов каже да се слаже са дефанзивцем Челсија, али…
„Наши момци су веома талентовани, али они често не умеју да заиграју пуном снагом када то треба. Засад је само Гус Хидинк успео да оствари максималан резултат са руском селекцијом. Стога, од актуелног селектора Слуцког зависи хоће ли наши фудбалери показати сав свој таленат, јер наша репрезентација често током меча користи само 50 одсто својих капацитета. Али то је руски менталитет. Ивановић види како наши момци раде са лоптом, зна да могу да буду веома креативни, али Руси често губе утакмицу пре него што је она и почела“, објашњава Орлов.
Тај психолошки проблем је карактеристичан и за „орлове“, каже Генадиј Орлов. Али, како истиче руски коментатор, види се да се сада српска селекција буди и да је то велики успех Славољуба Муслина, селектора ког веома добро познају у Русији…
„Муслин је искусан селектор, прави европски фудбалски човек. Резултат његове репрезентације умногоме зависи од његове способности да утиче на психолошко стање играча. Српској селекцији је потребан неко који би успео да уједини фудбалере. Репрезентативци малих земаља, попут Србије, умеју да гину на терену и да бране боје своје заставе. Сећате се мале Грчке, која је постала европски првак? Можда ће и Срби једног дана имати среће…“, закључује Орлов.
Србија и Русија су се последњи пут састале у новембру 2013. године. Ова пријатељска утакмица је завршена нерешено 1:1. Иначе, кроз историју репрезентације Југославије, односно Србије и Русије састале су се 27 пута. Србија је победила три пута, девет пута је било нерешено, а 15 пута је славила „зборнаја“.