Током седмодневних интензивних борби пешмерге су ослободиле 12 села у области Хазера. На линији фронта настављају се сукоби — терористи ДАЕШ-а покушавају да поврате изгубљена села и нападају положаје пешмерга, користећи и самоубице.
„Заузели смо пуста села, у којима нико није живео. То су раније била села религиозних мањина које су побегле од ДАЕШ-а током терористичке офанзиве. Због тога приликом напада наше пешмерге нисмо угрожавали цивиле. Ипак, даље су сунитска села, у којима има људи. Ако пешмерге крене у офанзиву, њихови животи биће у опасности“, објаснио је Али Ауни, вођа огранка Демократске партије Курдистана у области Шејхан.
Курди страхују да би приликом освајања сунитских арапских села могли да се суоче са нелојалним становништвом, у којем би могло да буде много агената исламиста, објаснио је Ауни.
Цео дан трајала је борба недалеко од села Шејхан — ту је положаје пешмерга напао одред од 20 бораца, али су исламисти пали у заседу. Курдски устаници нападају их са свих страна, не дајући им да изађу из опсаде.
Курдима са времена на време помажу Американци — авиони међународне коалиције бомбардују положаје терориста, а амерички војници учествују и непосредно у сукобима. Око линије фронта могу се стално видети амерички џипови и пикапови. Они су добро опремљени и брзо се премештају дуж линије разграничења, помажући савезницима када је потребно.
Није јасно ко треба да изврши јуриш на Мосул
Мосул и његова предграђа и даље су окружени Курдима са три стране — положаји Курда налазе се око 30 до 40 километара од градске зоне. Ипак, реална дејства када је реч о јуришу на Мосул још нису почела, иако је он био најављен још у фебруару.
„Још нема споразума курдских пешмерга, ирачке армије и одреда Ел Хашд ел Шабија о томе ко треба да крене на град, и оно што је најважније — ко ће га контролисати после ослобођења“, наводи Али Ауни.
„Нико не жели да преузме одговорност за контролу над сунитским четвртима, у којима и Курде и шиите доживљавају као непријатеље. Нико не жели да ослобађа сунитски град, а да потом тера своје људе да предају Мосул“, објашњава Али.
Раније је званични представник курдских пешмерга Амир Шерифи изјавио да циљ операције у вези са офанзивом на Мосул за сада није ослобађање града, него само удаљавање линије фронта од курдских територија, а пешмерге ће трошити огромне напоре на очување линије фронта“, сматра Ауни.