Шефица руског „Роспотребнадзора“ Ана Попова упозорила је да је биотероризам највећа опасност данашњице, али је истовремено истакла да је Русија спремна да одбије ту претњу.
Експерти упорно упозоравају да терористи покушавају да дођу до оружја за масовно уништење, укључујући и биолошко. Ради се о употреби биолошких и хемијских агенаса и токсина у ваздуху, води или храни како би се изазвала смрт што већег броја људи. Раније је и секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев такође упозорио на ту опасност.
Он је рекао да појављивање, рецимо, еболе, може бити резултат коришћења „високих технологија у области биолошког тероризма“. Ана Попова је нагласила да то није новина и да је од давнина храна претварана у оружје, јер је то један од најлакших начина да се штетне супстанце „убаце“ у људски организам. Статистике говоре да је у досадашњим сукобима и ратовима више људи страдало од заразних болести него од конвенционалног оружја.
Примера ради, у време Наполеоновог похода на Русију 1812. години губици од заразних болести били су шест пута већи него од рањавања.
Појмови „биолошко оружје“ и „биолошки рат“ први пут се званично појављују после Другог светског рата, када је на седници Генералне скупштине УН, одржане 1947. године, поред хемијског и нуклеарног, биолошко оружје уврштено у групу оружја за масовно уништење.
Биолошко оружје се до сад користило у међудржавним сукобима, али сада постоји велика опасност да га употребе и разне терористичке организације, упозоравају експерти.
Стручњаци кажу да је биолошко оружје „веома погодно“ средство за ратовање и тероризам због „економичности производње“ — према неким рачуницама, производња биолошког оружја је 600 пута јефтинија од хемијског и 800 пута од нуклеарног, а при томе је такво оружје и веома ефикасно.
Додатна предност таквог оружја јесте и то што је од њега тешко заштити се, јер је невидљиво, без мириса и укуса. Опасност од биотерористичких напада прети свим земљама, па стручњаци истичу да ову претњу не би требало занемаривати нити игнорисати.
Раније се такође говорило и о расту броја америчких лабораторија које развијају биолошко оружје у близини Русије, и то на територији бивших совјетских република. У тај „амерички пројекат“, како се причало, Вашингтон је уложио десетине милијарди долара. Посебно се говорило о америчким биолошким лабораторијама које су још пре кризе „никле“ у различитим регионима Украјине.
Руски експерти сматрају да би САД требало да „открију циљеве и задатке функционисања биолабораторија у близини руских граница“. Они су подсетили да су америчке обавештајне службе у више наврата користиле биолошко оружје како би нанеле штету кубанској економији.