Орешковићу се, наиме, замера да се супротно обећањима, није бавио економијом, социјалним питањима, отварањем нових радних места… већ кадровањем у репресивном апарату, „држао је политичку напетост у држави у интересу стицања личне политичке моћи, а кад је требало одржавати важне седнице владе, одлазио у СОА-у на разговоре о којима није желео ништа рећи својим потпредседницима, ни министрима“.
Премијеру се спочитава да је отказивањем седнице владе пола сата пре почетка, а да чланове владе није упознао с разлозима, „уз невероватан ниво политичке неодговорности“ показао и да не разуме уставни поредак државе, њен парламентрани политички систем, то јест да „председник владе није канцелар“.
„Оваквим својим понашањем довео је у питање функционисање целокупне извршне власти“, истичу предлагачи опозива.
Орешковић је, како се наводи, отказујући седницу владе тајанственим састанком у СОА, „свесно од те Агенције направио политички фактор у Републици Хрватској, што је невероватно за једно демократско друштво“, наводе заступници и поручују да се тај потез може тумачити и као увод у покушај „канцеларске диктатуре уз помоћ репресивног апарата“.
Заступници владајуће коалиције Орешковића прозивају за „потпуну одсутност воље“ да сарађује с представницима политичких снага које су му дале поверење да води владу, у прилог чему наводе да је тражио оставке лидера странка од чије подршке зависи његов мандат.
„То је довело до нефункционисања владе на чијем је челу Орешковић, а његова одговорност за то као првог човека је највећа“, поручују заступници.
„Због таквог неодговорног политичког понашања, као и чињенице да Орешковић, као особа без политичког легитимитета тражи оставке људи који су га изабрали, угрожено је функционисање државе и њена финанцијска стабилност“, закључују 42 заступника и због свега наведеног предлажу Сабору да након спроведене расправе искаже неповерење председнику Владе Тихомиру Орешковићу.
Предлог о исказивану неповерења Орешковићу у саборску је процедуру „ушао“ данас по подне, а очекује се да ће у среду ујутро, кад Сабор наставља пленарни рад, бити уврштен на дневни ред заседања.
На захтеву за опозив нема потписа коалиционих партнера из ХСЛС-а, ХШ-а, БУЗ-а и странке Милана Бандића.
Од ХДЗ-ових заступника захтев нису потписали, између осталих, Мирослав Туђман, Дамир Крстичевић, Иван Анушић, Жељко Дилбер, Жељко Гласновић, Стјепан Пинтарић, Сандра Јакелић.
За покретање опозива потребан је 31 потпис, а медији спекулишу да би се по том захтеву Сабор могао изјашњавати већ наредног уторка.
Орешковић је, међутим, раније данас рекао да остаје на позицији премијера, да је за то добио поверење Сабора и да се не боји да поново затражи поверење од парламента.
Поновио је да је Карамарко терет за Хрватску и да треба да оде са позиције првог потпредседника владе.