„То је озбиљан корак уназад по питању сарадње са Трибуналом и неприхватљиво је непоштовање првенства закона Трибунала над домаћим законима Србије“, рекао је Ађијус на седници Савета безбедности Уједињених нација посвећеној раду Хашког трибунала и тужилаштва у протеклих шест месеци и сарадњи Србије са тим међународним судом за ратне злочине извршене на територији бивше Југославије.
Он је навео да су пред Трибуналом у току још два првостепена и два жалбена поступка, а да поступак за непоштовање суда остаје нерешено питање с обзиром да налози за хапшење троје оптужених из Србије нису извршени више од 16 месеци.
Хашки трибунал је, како је рекао, одлучан да заједно са Саветом безбедности УН обезбеди ефикасно и уредно окончање рада до краја 2017. године.
„Морамо и наставићемо да се боримо против културе некажњивости и за позивање на одговорност и спровођење правде“, рекао је Ађијус.
Тужилац Серж Брамерц рекао је да канцеларија Тужилаштва жали што је „Србија скренула са пута пуне сарадње“.
Понављајући став председника Трибунала, Брамерц је обавестио СБ УН да Србија није успела да за годину и по поступи по налозима за хапшење Трибунала за три лица.
Он је истакао да у овој коначној фази рада Трибунала, сарадња држава остаје кључна у циљу окончања мандата суда.
Брамерц је оценио да позитиван тренд у регионалној сарадњи по питању ратних злочина јењава.
„Превише политичара и јавних личности демантују већ успостављене истине, распирујући етничке тензије и понављајући националистичке слогане прошлости“, рекао је Брамерц.
Према његовим речима, док је приметна позитивна тенденција када је реч о националним судовима за ратне злочине и регионалној сарадњи, политичка ситуација у региону креће се у супротном смеру.