Резолуцију је подржало 11 немачких посланика турског порекла, предвођених потпредседником Зелених Џемом Ездемиром, што је разбеснело Ердогана, пренела је агенција АФП.
Председник Европског парламента Мартин Шулц је писао Ердогану како би изразио своју „велику забринутост“ поводом његових „вербалних напада и тврдњи које се односе на посланике Бундестага изабраних на слободним изборима“.
Шулц, који је иначе Немац, такође је најоштрије осудио Ердоганове изјаве којима повезује посланике са терористима, односно припадницима илегалне Радничке партије Курдистана (ПКК).
Ердоган је синоћ рекао: „Да ли се понекад појаве људи који имају ’нечисту крв‘? Наравно да да! Али наша нација им даје лекцију коју су заслужили“.
Он је додао да такви људи укључују терористе и њихове присталице, мислећи на ПКК.
„А понекад су то чланови Парламента у Немачкој који оптужују сопствену земљу за геноцид“, нагласио је Ердоган, који је објаснио да се у турској култури када се за неког каже да је „нечисте крви“ то односи на његов карактер.
Шулц је истакао да је право посланика и новинара да раде „без страха од репресије део темеља сваке демократије“ и упозорио да, ако лидери појединих земаља измене то право, то „може на дуге стазе да угрози међународне односе“.
Председник Парламента Немачке Норберт Ламерт је изјавио да су изјаве турских званичника припремиле терен за бујицу „претњи и увреда“ које су после изгласавања резолуције мејлом добили бројни посланици Бундестага.
„Нисам мислио да је могуће да један демократски изабрани председник у 21. веку помеша своју критику демократски изабраних представника у Парламенту Немачке са сумњама о њиховом турском пореклу и да за њих каже да имају ’нечисту крв‘“, рекао је Ламерт у обраћању Бундестагу.
Он је додао да „свако ко покуша да изврши притисак на посланике претњама мора да зна да тиме напада читав Парламент“.
Ламерт је такође упозорио: „Наш одговор ће бити адекватан и садржаваће све опције које су нам законски на располагању“.
Немачки посланици су 2. јуна готово једногласно усвојили резолуцију којом се турски масакр над Јерменима признаје као геноцид.
Резолуција, под називом „Сећање на геноцид над Јерменима и другим хришћанским народима 1915. и 1916. године“, усвојена је уз подршку свих партија у Парламенту.
Током гласања је само један посланик био уздржан, а један против.
Она је усвојена упркос упозорењима Турске да ће то нарушити односе две земље.