„Русија је важан глобални играч, а не само регионална сила. Зато апелујем да се Русија што пре врати у групу и да Г7 поново постане Г8“, рекао је Габријел.
Габријелов позив је уследио само неколико дана након што је немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила да је сувише рано говорити о укидању или ублажавању санкција против Москве.
Ово, међутим, није први пут да Габријел и други немачки званичници позивају своје западне колеге на отопљавање односа са Русијом, укидање санкција против Москве и да се залажу за повратак Русије у састав „осморке“.
„Осморка“ је постала „седморка“ након што су земље Г7 — САД, Канада, Велика Британија, Немачка, Италија, Француска и Јапан — решиле 2014. године да не пошаљу своје лидере на самит неформалног клуба развијених земаља у Сочи и окупили се у Бриселу без представника Руске Федерације. Таква одлука је била донета због догађаја на Криму и његовог повратку у састав Русије.
Кремљ је, међутим, више пута поновио да не планира да наставља рад у Г8, а руски шеф дипломатије Сергеј Лавров је оценио да „Велика седморка“ нема утицаја на међународну политику.
Многи руски аналитичари се слажу са својим властима — они сматрају да „Велику осморку“ развијених земаља није потребно враћати у живот, јер је то превазиђен политички формат. Г7 је изгубила смисао постојања, а при томе постоје и други далеко ефикаснији формати — Русија активно наставља рад у другим великим савезима, као што су БРИКС и ШОС.
Стручњаци оцењују да Сједињене Државе све теже контролишу земље Европске уније.
„У Г7 већ одавно нема јединства, а САД покушавају да наметну став у складу са својим интересима. То сваке година постаје све теже. Меркелова се налази у веома компликованој позицији. Она покушава да следи ставове САД, али налази се између чекића и наковања, јер схвата да без Русије Европа не може да постоји ни у каквом смислу — ни у економском, ни у политичком“, сматра професор Дипломатске академије руског Министарства спољних послова Иван Сурма.
Руски експерти такође оцењују да је формат Г20 много ефикаснији од Г8. О томе је прошлог месеца говорио и портпарол руског председника Дмитриј Песков. Он је рекао да „двадесеторка“ у многим аспектима има много већи потенцијал, а да се интересовање Русије према Г8 смањило.
Крајем прошлог месеца у Јапану је одржан самит Г7, на коме лидери „Велике седморке“ нису донели ама баш ниједну одлуку, осим да Русији продуже санкције.
„Осим одлуке да продужи санкције, Г7 није донела ниједну другу. Био је то практично састанак ни о чему. Окупили су се да се друже и пробају суши и шабу-шабу…“, написао је шеф Комитета Државне думе за међународне послове Алексеј Пушков на Твитеру, шаљиво коментаришући резултате самита Г7.
У заједничкој декларацији донетој по завршетку самита наглашено је да ће санкције према Русији остати на снази све до комплетне реализације Минског споразума, као и да би могле да буду појачане у случају потребе. Москва је више пута поновила да она није учесник у украјинској кризи.
Према речима британског премијера Дејвида Камерона, учесници самита договорили су се да у јуну продуже санкције Русији.
Иначе, европске санкције званично су на снази до 30. јуна, а ЕУ би требало да на свом предстојећем самиту, 28-29. јуна, размотри њихову даљу судбину. Ни око ове одлуке нема јединства — низ европских земаља залаже за њихово ублажавање.
Кремљ не сматра да продужетак санкција Русији може имати позитиван утицај на глобалну економију и стање у међународним односима.