„Канцеларка Немачке Ангела Меркел почела је да скицира договор са тачке гледишта хуманитарне ситуације (указујући да се само девет људи утопило), да би унапред ублажила реакцију активиста за људска права. Званичници иза сцене постали су заинтересовани за компромисне формулације у антитерористичким законима“, цитира лист дипломатску преписку Вуда до које је дошао.
Према порукама дипломате, одлагање увођења безвизног режима за Турску и њена сагласност да сачека одлуку до октобра објашњава се неспремношћу страна да „значајно погоршају ситуацију“ пред предстојећи референдум о изласку Велике Британије из Европске уније. Према наводима листа, Лондон намерава да „сачува тренутни визни режим за све имигранте из Турске који желе да посете земљу без обзира на то какве споразуме намеравају да са Турском потпишу друге чланице ЕУ које улазе у шенгенску зону“.
Раније су представници Европске уније изјављивали да је увођење безвизног режима за грађане Турске немогуће без испуњавања свих услова које су јој поставиле земље Европске уније.
„Ако се визе не укину, импулсивни и изнервирани председник Турске Реџеп Тајип Ердоган, који је склон борби када се осећа „изданим“, могао би да испуни своју претњу и „отвори брану“ на путу миграната ка Европи“, изјавио је Вуд.
У преписци се наглашава да су мишљења која су у њој изражена потребна за размену информација међу амбасадама Велике Британије у различитим државама и не представљају званичне изјаве државе у вези са спољном политиком.