У саопштењу патријарха Иринеја се наводи да је Свети архијерејски синод у проширеном саставу на свом заседању одржаном данас у Српској патријаршији у Београду, с обзиром на ситуацију насталу после одржавања редовног Светог архијерејског сабора у мају, одлучио да допринесе да и овај Свети и велики сабор испуни критеријуме и меру истинских сабора из историје Православне цркве и оправда свој назив.
„Са друге стране, наша Црква захтева да проблеми и питања, не само Српске православне цркве, него и оних најсветијих цркава које су отказале своје учешће на Сабору, морају бити разматрани на овом Сабору“, наводи се у саопштењу.
У том циљу, Свети и велики сабор треба да траје док се сва питања не размотре и он не може бити талац унапред срочених и октроисаних правилника, сматра Српска православна црква, а патријарх у саопштењу поручује да се тек са пуним консензусом Сабор може сматрати светим и великим.
„Коначно, наша Црква инсистира на томе да сабрање на острву Криту буде почетак саборског процеса, да постављена питања решавају у његовом току, а у духу саборно-васељенског предања Цркве Христове“, додаје се.
Уколико цркве које су већ присутне на Сабору, на челу са Васељенском патријаршијом, истрају у ставу да одсутне цркве без стварног разлога бојкотују рад Сабора и уколико већ присутне цркве одбију да узму у разматрање сва постављена питања, проблеме и несугласице, представници СПЦ на Сабору биће, нажалост, присиљени да напусте заседање и да се на тај начин придруже црквама које су већ одсутне, наводи се у саопштењу.
Такав став, каже патријарх српски Иринеј, представља доследно спровођење одлука Светог архијерејског сабора СПЦ одржаног у мају месецу ове године.