„Спортисти морају да испуне одређене услове — да прођу најмање три тестирања током пола године, а ако су тркачи, шест. Да никада нису укаљали част допингом и да су испунили норматив за учешће на Олимпијским играма. Ако сви критеријуми буду испуњени, надам се да ће двадесетак до тридесетак наших атлетичара наступати на Олимпијским играма. То може да доведе до тога да не учествују наши штафетни тимови, али техничке дисциплине могу да буду представљене“, рекла је Лебедева агенцији „Р-спорт“.
Лебедева сматра да ће коначну одлуку о наступању руских атлетичара на Олимпијским играма у Рио де Жанеиру донети Међународни олимпијски комитет (МОК) 21. јуна.
„Индивидуална и колективна одговорност су потпуно различите ствари. И МОК је ипак виша инстанца од Међународне асоцијације атлетских федерација. Због тога сматрам да ће коначна одлука бити донета 21. јуна“, рекла је Лебедева агенцији „Р спорт“.
Према њеним речима, пола године су руске спортисте проверавали стручњаци британске антидопинг лабораторије, а затим се испоставило да су они просто зарадили новац.
„Говоре да се у нашој земљи, наводно, нису испуњавали критеријуми, али је с наше стране учињено заиста много. Испоставља се да је све једнострано — пола године нас је проверавала енглеска (антидопинг) лабораторија, а затим се испоставило да су они једноставно зарадили новац, а у нас ипак немају поверења. Најважније је да ИААФ и даље не верује федерацији, али шта је са спортистима? Треба правити разлику између колективне и индивидуалне одговорности“, рекла је Лебедева.