У саопштењу руских парламентараца се наглашава да је суспензија спортиста који су ухваћени да користе допинг са такмичења на свим нивоима потпуно праведна и заслужена казна.
„Ипак, примена репресивних мера према оним спортистима који никад нису били ухваћени у непоштеној игри, по мишљењу Државне думе је не само непоштена одлука, већ и подрива основу, пре свега, олимпијског покрета“, наводи се у саопштењу.
„Чинило се да је време када је покушавано да се спорт користи као инструмент политичке борбе, објављујући бојкоте Олимпијских игара и других спортских такмичења због политичких несугласица, давно прошло. Ипак, данас неко покушава да извуче то политичко оружје, које мирише на нафталин, са сметлишта историје“, навели су парламентарци.
Према њиховим речима, забрана учешћа на Олимпијским играма, посебно у индивидуалним спортовима, спортистима који нису упрљани нити осумњичени за употребу допинга, не може се објаснити другим мотивима.
„У суштини, један број спортских бирократа јавно уводи принцип пресумпције кривице према спортистима одређене земље. Тешко да се тај принцип који се користио за време инквизиције и тоталитарних режима може сматрати употребљивим у наше време“, нагласио је посланик.
Према њиховом мишљењу, такав приступ може да изазове раскол и неповерење како међу спортистима различитих земаља, тако и међу њиховим грађанима и да разруши велика достигнућа олимпијског покрета и читавог спорта.
„Суспензија руских спортиста, укључујући и освајање светске славе својим истакнутим спортским достигнућима, са 31. Олимпијских летњих игара 2016. године у знак одмазде за понашање својих несавесних колега директно је кршење људских права“, наводи се у документу.
Посланици Државне думе изражавају наду да ће на крају крајева разум превладати над емоцијама и да ће МОК донети објективну одлуку.