Он је оценио да у целој овој причи нема „ни здравог разума, ни аргумената“ и да МОК може донети било какву одлуку.
Мутко је рекао да све оптужбе о допингу руских спортиста долазе од оних људи који су у Русији осуђени и отпуштени, али да је њихова „истина већа“.
Руски министар је подсетио и да се на челу Међународне асоцијације атлетских федерација (ИААФ) налази човек који је оптужен за узимање мита и да ту организацију треба распустити.
Подсећања ради, раније је Савет ИААФ донео одлуку да прекине чланство Руске атлетске федерације у тој организацији, чиме је лишио руске атлетичаре права на учешће на Олимпијским играма у Рију, а МОК је такву одлуку подржао.
Какву ће одлуку МОК донети на данашњој седници — неизвесно је, али то не би био први пут да та организација неку од националних селекција искључи са Олимпијских игара из различитих разлога. Тако је, рецимо, МОК својевремено суспендовао индијску асоцијацију са зимских ОИ у Сочију 2014. године, због мешања владе у изборни процес тог тела, а индијским спортистима је било омогућено да уместо под националном заставом наступе под олимпијском. Суспензија је касније укинута, након што су одржани нови избори који су оцењени као поштени.
Сада је поново покренута прича о томе да би руским спортистима, који су прошли допинг тестове и који су „чисти“, могло да буде дозвољено да наступају под заставом МОК-а, како „невини не би били кажњени због кривице оних других“.
Западни медији су пренели да би максимум пет руских спортиста могло да наступи под олимпијском заставом.
Руска спортска јавност је по том питању подељена, али ипак већина њих је категорична — „или ћемо наступати под руском тробојком или никако“. Међутим, сви — спортски радници и политичари — слажу се у оцени да је одлука ИААФ „политички мотивисана“.
„Забрана учешћа у Рију нашим атлетичарима је чин политичке освете Русији због њене независне спољне политике“, рекао је шеф Комитета Државне думе за међународне послове Алексеј Пушков и додао да је то „победа беса над спортом“.
Двострукој олимпијској шампионки у скоку с мотком Елени Исинбајевој је већ предложено да наступи под заставом МОК-а, али је она то категорички одбила. Исинбајева је поручила — „Ако Русију не пустите у Рио, под заставом МОК-а мене нећете видети“.
„Ако наступим, то ће бити искључиво под заставом Русије“, додала је.
Председник Русије Владимир Путин рекао је, пре одлуке ИААФ-а, да „чисти“ спортисти не треба да буду кажњени због оних који су ухваћени у допингу.
„Не може бити колективне одговорности за спортисте, или за спортисте једног савеза, ако је неко ухваћен у допингу“, казао је Путин.
Шеф Међународног комитета Савета федерације Константин Косачов је рекао да је „руским спортистима објављен прљави рат који је незаконит, неправедан и који није поштен према Русији“.
„Ми не водимо тај рат, нама је он објављен. За сада покушавамо да се не уплићемо у њега, да сачувамо хладнокрвност и да разговарамо са нашим опонентима језиком чињеница, а не емоција“, додао је он.
Тренер руске тениске репрезентације Владимир Камељзон је оценио да Олимпијске игре без учешћа Русије не би биле комплетне, а да би то било „срамно“. То би према његовим речима било исто као да се „Ролан Гарос игра без Роџера Федерера у Рафаела Надала“.
„То је реална претња (суспензија руских спортиста са ОИ). То што су урадили са тенисерком Маријом Шараповом је био пробни балон. То што су урадили атлетичарима је само наставак… Уколико Олимпијске игре прођу без нас мени ће бити жао, али нећу бити изненађен“, додао је Каземљзон.
Члан МОК-а и четвороструки олимпијски шампион у пливању Александар Попов упозорио је да постоји могућност да Русију сада подстичу на бојкот Олимпијских игара, али да Русија то не би смела да дозволи.
„До сада није било преседана да се цела репрезентација искључи (са ОИ), али казнити цео тим због једне федерације… Суспендовати Национални олимпијски комитет са Игара могу само у случају ако се држава меша у њихов рад. Мислим да и Томас Бах (шеф МОК-а) разуме да се то не сме десити. Да ми је неко о томе причао пре пола године, ја бих се смејао, али сада вероватност да се то догоди расте, нажалост“, рекао је Попов.
Он је истакао да Бах треба да схвати да се „спорт налази ван политике“.
Кремљ је одлуку ИААФ о суспензији руских атлетичара назвао „неправедном“ и изразио је наду да ће МОК реаговати у корист спортиста који су „чисти“, обећавши да ће интензивирати борбу против допинга.