То значи да ће исход гласања имати последице и за земље попут Србије које имају амбиција да буду чланице ЕУ, каже за Спутњик Синиша Љепојевић, публициста и дописник више медија из Лондона.
Љепојевић сматра да ће се британски референдум одразити и на расположење против ЕУ у другим земљама чланицама.
„Без обзира да ли још неко планира референдум, Данска, Немачка или нека трећа земља, последица ће бити, без обзира на исход референдума. Референдум као чин отворио је један процес који није могуће зауставити без обзира на исход гласања. Унутар уније предстоји једна тешка, жустра и јака дискусија, која ће дуго трајати. Поставиће се питање шта и како даље, јер постоји велико незадовољство начином рада и како функционише актуелна европска интеграција. Постоји потреба редефинисања европске интеграције, јер је очигледно да ово што се данас зове Европска унија само представља извориште проблема, фрустрира друштва. Чак и британско које је врло толерантно, постало је једно фрустрирано друштво, нешто се мора променити“, констатује саговорник Спутњика.
На питање шта ће Британци прво тражити, ако се одлуче за останак у Унији, Љепојевић каже да верује да ће Лондон пре свега тражити разна изузећа.
„Од првог дана чланства Британија је у позицији да подржава интеграције, али зато као контрауслугу тражи изузећа од одлука које њој не одговарају. Само ће појачати позицију да тражи више изузећа, не само када је реч о мигрантима или еврозони, него једноставно да добије статус да буде члан Европске уније, а да то није када то њој одговара. Да ли је то могуће, то је друго питање“, наводи Љепојевић.