Госпођо Бенет, ви сте присталица останка Велике Британије у ЕУ. Чиме можете да аргументујете свој став?
— Зелена странка се трудила да током читаве ове кампање говори о позитивним странама останка унутар ЕУ. Ми сматрамо да је неопходно са другим европским државама решавати проблеме који сад стоје пред нама. Сматрамо да останак у ЕУ чини наш живот бољим и лепшим. Када се говори о таквим стварима као што је загађење ваздуха, воде итд, ти проблеми немају националне границе. Сви ти проблеми би требало да се решавају на нивоу ЕУ, док би питање климатских промена требало решавати на глобалном нивоу. Требало би поставити основе како би могли да се примењују европски стандарди.
Још једна важна ставка овде је и питање над којим би људи требало да се замисле: ако одемо из ЕУ, шта ћемо радити убудуће? Постоји дугачак механизам разних заштитних механизама које ћемо изгубити изласком.
Зашто се тако критички односите према кампањи за останак у оквирима ЕУ коју у Британији спроводи актуелна влада?
— Зато што је то често била кампања за лидерство „торијеваца“, пре него кампања у вези са референдумом. Осим тога, многе се теме нису довољно детаљно разматрале нити се дискутовало о њима, све је било сведено на два уска проблема: миграција (и та тема је била обрађена уз употребу ужасних аргумената) и економија, што уопште није привукло пажњу људи, јер они генерално не верују економистима. Широких дискусија у оквиру великих и значајних медија једноставно није било.
Још једна тема због које су се ломила многа копља, јесте уговор о слободној трговини и инвестиционом партнерству између САД и ЕУ.
— Зелена странка се залаже и активно бори против споразума о Трансатлантском трговинском и инвестиционом партнерству (ТТИП). Сматрамо да постоје три велика проблема у вези са овим споразумом. Прво, процедура регулисања спорова између инвеститора и државе би према одредбама овог споразума могла значајно да угрози демократске принципе. Друго, ТТИП са собом носи ризик да ће једног дана доћи до приватизације социјалних служби и то на пример, конкретно националне службе здравствене заштите итд. И треће, ми смо веома забринути око такозване хармонизације стандарда — иако ова реч по себи лепо звучи. Навешћу пример у вези са тим могућим уједначавањем стандарда: америчке фабрике које производе храну користе супстанце и процедуре које су апсолутно забрањене у Европи. Ако дође до те „хармонизације“, ти ће поступци нажалост бити дозвољени и у оквиру ЕУ (на пример бељење пилећег меса хлорoм).
У контексту референдума многи говоре да Британија мора да изађе из ЕУ како би избегла ТТИП. Мој одговор на ове тврдње јесте да су се, иако је ТТИП требало да буде потписан крајем прошле године, у Европи појавили масовни отпор и бројни покрети против овог споразума. То нас доводи до закључка да Европска унија није само Брисел, Европски парламент, Европска комисија, већ су то и активисти, групе грађана и уопште грађани Европе који заједно раде на решавању проблема који их муче.
Мислим да је имплементација ТТИП споразума све мање извесна и лично сам све оптимистичнија по том питању.
Какве су конкретно ваше прогнозе поводом предстојећег референдума?
— Мислим да ће разлика бити минимална и зато говорим да је сада важан сваки појединачни глас, за разлику од обичних избора. Сви моји напори су сада усмерени на објашњавање и убеђивање људи да изађу на референдум и гласају „за“ останак унутар Уније. Покушавам да убедим оне који су неодлучни, који се до сада нису определили. Посебно су важни гласови младих људи, јер ће се резултати овог референдума одразити на квалитет њихових живота у будућности.
Да ли ће, по вашем мишљењу убиство посланице Џо Кокс, која се активно борила за останак Британије у оквиру ЕУ, утицати на резултате референдума?
— Тешко је рећи какав ће заправо ефекат имати то ужасно убиство. Подвлачим да је важно сачекати резултате полицијске истраге и судског поступка. Морамо памтити велики допринос Џо Кокс.
Да пређемо на друге теме. Није тајна да односи између Велике Британије и Русије пролазе кроз тешку фазу. Да ли можете да наведете сфере потенцијалне сарадње између две земље?
— Ми као Зелена странка, веома смо ангажовани око питања у вези са климатским променама и сматрам да морамо много радити заједно са руском владом у овој сфери. Још једна тема на коју би требало да се фокусирамо је нуклеарно оружје.
Какви су планови ваше странке у краткорочној перспективи? Избори још скоро неће бити одржани код вас…
— Надам се да ће људи у четвртак гласати за останак у ЕУ. Али то не значи да ми желимо да ствари остану онакве какве су сада. У ЕУ морају бити спроведене озбиљне реформе како би се ојачала демократија, неопходно је мењати структуру управљања у Бриселу. Али, ја ћу бити фокусирана на оно што се дешава код нас у Британији, јер нам је хитно потребна промена изборног система како би се гласови људи рачунали равноправно и пропорционално. Морамо се ослободити торијевске политике смањивања буџетских давања. Британији је потребан нови тип политике.