Како се наводи, писмо је кроз званичну комуникацију Министарства спољних послова упућено министру Ивици Дачићу, а достављено и кабинетима председника, премијера и министарке Јоксимовић, које је медијима достављено са његовог мејла.
Амбасадор Лопандић је опозван у складу са Уставом и законом, на исти начин на који је и именован пре три године. На иницијативу министра, Влада утврђује предлог о постављењу или о опозиву, о чему одлучује председник указом, наводи се у саопштењу.
„Министарство спољних послова ниједним својим чином није изашло из дипломатске праксе и ничим није нарушило интегритет било ког амбасадора, али због неистина које писмо садржи, дужни смо да саопштимо да је апсолутно нетачно да је наша Мисија при ЕУ поводом срамне изложбе о Степинцу у Европском парламенту реаговала брзо и на одговарајући начин, као и да амбасадор Лопандић, како он каже, није у суштини начинио озбиљну професионалну грешку“, стоји у саопштењу Министарства.
Даље се наводи да амбасадор Лопандић и Мисија Србије у ЕУ нису уопште обавестили Министарство спољних послова нити иједан други државни орган у Србији о организовању изложбе о ратном злочинцу Степинцу, који је осуђен на 16 година затвора због злочина над Србима у фашистичкој усташкој НДХ.
„Информацију о томе добили смо из Ватикана од амбасадора Мирка Јелића дан пре отварања изложбе, 13. јуна. Тим поводом је, по писању амбасадора Јелића, организован и конкурс за најбољи слоган под којим ће бити одржана изложба и конференција у ЕП, који је трајао данима, а победио је слоган ’Кардинал Степинац — апостол наде и љубави према Богу и људима‘“, саопштава Министарство.
На захтев министра Дачића, амбасадор Лопандић се писмено изјаснио 14. јуна, на дан када је изложба отворена, како се то десило.
Амбасадор Лопандић се писмено изјаснио да су о припреми изложбе о Степинцу упознати већ неко време, односно, како се цитира у саопштењу, „од пре око три недеље“, и да су, нажалост, данас „констатовали да информација о изложби није била достављена од стране ове Мисије Министарству спољних послова, што је пропуст“.
Мисија је дакле реаговала према европским институцијама тек тада, на дан отварања изложбе и конференције. Чак је и Бојан Пајтић реаговао пре Лопандића и Мисије, стоји у саопштењу и закључује:
„Можда за Лопандића то није озбиљна професионална грешка, али за српски народ у целини и за Републику Србију питање Степинца и покушај његове не само рехабилитације, већ и канонизације, јесте од виталног значаја. Супротстављање томе је дужност свих државних органа и наших представника у свету. О томе су председник Николић, као и великодостојници Српске православне цркве, разговарали и у Ватикану, чак је на нашу иницијативу и уз сагласност папе, формирана мешовита комисија за испитивање улоге и активности Степинца током Другог светског рата, чије се почетак рада очекује у јулу.“
Министарство спољних послова сматра да је необавештавање Министарства о овој изложби озбиљан пропуст, и да је пропуштена прилика да се изразе протести европским институцијама у време припреме изложбе. То је основни разлог за покретање иницијативе за опозив амбасадора Лопандића, а не било шта друго што је наведено у писму.