Лопандић је, како сазнаје „Политика“, oпозван због тога што није обавестио Београд о изложби о Алојзију Степинцу у Европском парламенту. Тако је Министарство спољних послова тек из протеста председника Демократске странке Бојана Пајтића председнику Европског парламента Мартину Шулцу сазнало за спорну изложбу.
То је наљутило шефа српске дипломатије Ивицу Дачића, који није био задовољан објашњењем Лопандића да је знао за изложбу и да је „мислио“ да је обавестио надређене. Дачић му је, наводно, одговорио да је и он мислио да Лопандић може бити амбасадор.
„Политика“ је, иначе, још у августу прошле године објавила да би Ана Хрустановић, блиска сарадница бившег председника Бориса Тадића требало да пређе на нову дужност шефа мисије Србије у Бриселу.
Београдски дневни лист пише и да то није и једина кадровска промена у српској дипломатској мрежи. Влада Србије је такође сменила амбасадора Србије у Нигерији Јована Марића.
Нови амбасадор Београда у Финској биће Саша Обрадовић, дугогодишњи правни саветник у Амбасади Србије у Хагу и шеф нашег правног тима у споровима са Хрватском и БиХ пред Међународним судом правде у Хагу. Он ће на том месту заменити Славка Круљевића.
Лопандић негодује због опозива у писму Дачићу
Досадашњи амбасадор Србије при ЕУ Душко Лопандић сматра да је до његовог опозива дошло исхитрено и мимо уобичајене процедуре, без консултација и разматрања објективних околности онога што се догодило.
Како наводи у писму министру спољних послова Ивици Дачићу до његовог опозива дошло је у периоду техничке Владе и осетљивом моменту преговора са ЕУ.
„Овај поступак је у драстичној несразмери са уобичајеним случајевима пословичног отезања МСП да се одреди према разним аферама и пропустима које су погађале углед или интересе наше земље, укључујући и оне због којих су наши људи губили животе или када су место отправника послова попуњавале особе које се налазе под кривичном одговорношћу, а могло би се наћи још разних других примера“, навео је Лопандић у писму.
Лопандић подсећа да уобичајена процедура подразумева да дипломата, у случају пропуста, о томе буде упозорен, позван на консултације, да се „одвага“ тежина случаја или затражи да се шире изјасни о свим околностима тог питања.
„Ви ниједном нисте лично ни разговарали са мном, него сте обавештавани посредно, што само указује на однос према нашим амбасадорима, дипломатама и свима који овој држави служе на најбољи начин у често нимало лаким околностима“, наводи Лопандић.
Амбасадор каже и да је одлуком да буде хитно опозван анулирано и игнорисано тридесет година његове професионалне каријере.
„Поражавајућа је и за сваког професионалног службеника чињеница да се сада у јавности неодмерено дају класификације о мом ’тежем пропусту у раду‘ који се односи на наводно недовољно брзо обавештавање око организације једне приватне изложбе у Европском парламенту, коју је припремио у своје лично име један једини (од њих 754) члан Европског парламента, са потпуно маргиналним и небитним утицајем“, указује Лопандић.
Министру је, тврди Лопандић, познато да се у згради Европског парламента дневно организују на десетине изложби и скупова које немају никакав официјелни карактер и да се оне често организују и поред супротних званичних ставова самих држава-чланица ЕУ.
„Одговорно тврдим да су интереси Србије и српских грађана поводом организације изложбе о Степинцу били адекватно заштићени промптним реаговањем мисије Србије при ЕУ — писаним путем и усмено — на свим релевантним инстанцама Европског парламента…“, наводи Лопандић у писму.
Министру је, како додаје, познато из амбасадорових извештаја и да скоро нико од званичника у ЕП до наше реакције није ни знао за одржавање дотичне изложбе, нити је икада раније чуо за Степинца.
Имајући у виду брзу и одговарајућу реакцију мисије Србије према ЕП, драстична санкција која је према њему примењена, „не одговара степену тзв. пропуста, а још мање непостојећим последицама тог пропуста“, наводи опозвани амбасадор.