Раније се у неким српским медијима појавило саопштење о плановима изградње руске „базе“ на аеродрому „Ечка“ у близини Зрењанина, која ће бити „филијала“ нишког Центра. Руско-српски хуманитарни центар отворен је 2012. године и од тада су се радници Центра показали у акцијама разминирања, гашењу шумских пожара на Балкану и у борби са последицама поплава, укључујући и најразорнијих у мају 2014. године. Међутим, од самог отварања руководство Центра мора да наглашава своју хуманитарну, а не војну усмереност својих активности.
„У овом тренутку разматрамо без јасно дефинисаних планова и рокова, пре као испитивање јавног мњења. Јер чим је саопштена жеља да се отвори центар за обуку, поједини медији одмах су повикали о ’ширењу руске базе‘. Ради се о могућности да се изгради центар за обуку на аеродрому ’Ечка‘ где постоје одговарајући услови, а град Зрењанин може да обезбеди земљу. У овој фази све зависи од оснивача нашег центра, владе Србије и градских власти“, додао је Гламочлија.
Он је истакао да у Србији постоји велика потреба за обуком радника цивилне одбране, ватрогасаца и спасилаца.
Према речима кодиректора Центра, пре два месеца у Зрењанину је реализован пројекат којим су градске службе за спречавање ванредних ситуација постале директно повезане са Центром у Нишу.
У Војводини раде предузећа „Нафтна индустрије Србије“ и „Србијагас“. У самом граду Зрењанину ради неколико хемијских индустрија, тако да је, по његовом мишљењу, место успешно одабрано.
У Србији је 25. априла 2012. потписан међудржавни договор о стварању Руско-српског хуманитарног центра за реаговање на ванредне ситуације и тај датум сматра се даном његовог отварања. Центар је отворен као одговор на природне и техничке несреће и катастрофе на територији Србије и других земаља балканског региона.