Кадри Весељи, председник Скупштине Косова, према сазнањима Спутњика биће први у низу високих функционера из Приштине који ће се наћи на оптуженичкој клупи Специјалног суда за ратне злочине и злочине ОВК.
Весељи би могао да „отвори сезону“ оптужених пред овим судом, и тако као највиши кадар Тачијеве Демократске партије Косова (ПДК) буде „пример“ за остале, које је Тачи позвао да се већ сада предају надлежнима уколико добију позив. Весељи ће у неку руку бити и „замена“ за Хашима Тачија, за кога нема, како сазнајемо, довољно материјала да буде оптужен пред овим судом, иако га је некадашњи специјални известилац Савета Европе Дик Марти у свом извештају навео као главног осумњиченог за злочине над Србима и за трговину људским органима. Суд би, према речима Семјуела Жбогара, специјалног представника Европске уније на Косову, требало би да процеси буду започети до краја ове године, мада извори Спутњика указују да је извесније да се то деси у првој половини идуће године.
Раме уз раме са Весељијем међу „звучним“ именима могли би да се нађу команданти Главног штаба ОВК Агима Чекуа, затим Фатмир Љимај, Бислим Зурапи, Реџеп Сељими….
Министарство спољних послова Холандије објавило је да ће Специјални суд за ратне злочине које су починили чланови Ослободилачке војске Косова (ОВК) почети да ради током године у Хагу и да је о томе постигнута сагласност са Европском унијом.
Суд ће се бавити се тешким злочинима које су 1999. и 2000. године починили припадници Ослободилачке војске Косова против етничких мањина и политичких противника, навело је холандско Министарство спољних послова у саопштењу. Суд ће бити састављен од међународних судија, а просторије ће му бити у бившим зградама Европске полиције, Европола, у Хагу. Деловаће под покровитељством Европске уније која ће га и финансирати.
Међутим, с обзиром да суд са почетком рада касни готово више од годину дана, наш извор са Косова скептичан је по питању сведока сарадника или заштићених сведока који сваким даном све више „нестају“ или одустају од сведочења. Скупштина Косова је још 2012. године донела Закон о заштити сведока, а постоји и посебна комисија која се бави заштитом сведока коју води главни државни тужилац Косова. Међутим, према подацима међународних организација, на Косову је до сада убијено најмање 12 заштићених сведока. На ову опасност је у априлу ове године указао и сам Дик Марти, одмах после убиства Бедрија Цурија, сведок новоформираног суда код Глоговца.
Марти је тада изјавио да је заштита сведока највећи проблем. Марти је, истовремено, упозорио и на „неспособност“ Еулекса и Унимика да заштите сведоке на Косову и спрече цурење информација.
„Имамо информације да су неки већ убијени како би се заташкали трагови злочина“, рекао је Дик Марти, а пренео је радио Контакт плус писање приштинског дневника „Бота сот“.
Аналитичар Душан Јањић каже да је могуће да суђења почну до краја године, али је неповерљив, јер се ради о судијама, тужиоцима и осталом особљу којима је „сваки дан плаћен“, па им се, према томе, и не жури.
„Али могло би да буде. Ако је Жбогар то најавио, онда је то могуће. Новац постоји, тужиоци процесуирања су у току, а колико знам, има ту и доста познатих Албанаца… Да не лицитирам сада, али то је један од разлога због кога је Хашим Тачи недавно и позвао и говорио својим сународницима да се предају ако буду позвани“, каже Јањић.
Овај Тачијев потез наш саговорник тумачи као политичку припрему, јер осим неколико имена из његове странке на списку за Специјални суд има доста звучних имена и из опозиције. Јањић верује и да је Тачи овај јавни позив упутио да би политички себи олакшао ситуацију, јер му не би ишло на руку да дође до нових подела у странци.
Јањић је такође уверен да је Дик Марти у праву што се тиче сведока.
„Доста сведока је у међувремену нестало. Али ја не знам да се неко из Тужилаштва жалио на то, јер они поступају по извештају Дика Мартија и података које је он доставио“, додаје Јањић.
Специјални суд за злочине ОВК формиран је на основу извештаја Дика Мартија о везама кључних команданата ОВК са злочинима и организованим криминалом. Суд је основан од косовских институција, уз вољу посланика косовског парламента и парама Европске уније.