„Да нисмо убеђени да нас има много и да представљамо већину, не бисмо ни иницирали тај референдум. Према подацима које смо добили након недавне анкете подршка нашој идеји расте. Све је више присталица“, каже Милер.
Последња анкета из 2014. године је показала да 54 одсто републиканаца, половина независних бирача и више од трећине демократа сматрају да би Тексас требало да постане независна држава.
„Ми смо апсолутно уверени да ће грађани, ако им дају могућност да гласају, а након отворених дебата на ту тему, гласати за аутономију“, каже за Спутњик Данијел Милер.
Да ли сте добили неки коментар или реакцију из Вашингтона? Колико ће заиста бити тешко изаћи из састава САД?
— То је заиста велико питање. Једини одговор који смо добили од федералних власти, а који се тиче петиција које су послате у Белу кућу је тишина и индиферентност. Дајте да погледамо истини у очи, федералне власти су сада заокупљене својим проблемима — економским, масовном имиграцијом, ратом.
Федералне власти не знају како да реше своје постојеће проблеме. Што је ближи референдум, то ће они више правити кампање застрашивања које су се спроводиле у Шкотској (референдум о изласку из Велике Британије) и које се сад спроводе у Великој Британији поводом изласка из ЕУ.
Присталице останка Велике Британије у саставу ЕУ говоре да ће се, ако дође до разлаза, штета осетити у многим сферама, а да ће се на удару наћи пословни односи, трговина, тржиште рада, безбедност. Да ли вас брину такви аспекти у односу на Тексас? Да ли би такви проблеми вас погодили ако бисте напустили САД?
— Веома је важно када говоримо о изласку Велике Британије из ЕУ или Тексаса из САД, да се одвоје чињенице од страхова. Већина аргумената које наводе присталице останка, засновани су на страху, а њихов циљ је да се људи уплаше аутономије. Они плаше народ, како би се користили својим позицијама.
Претпоставимо да је Тексас сад независна држава и да народ Тексаса гласа да ли жели да уђе у састав САД или не, да ли би федералне власти могле да убеде народ Тексаса да уђе у оквир државе чији је спољни дуг 19 трилиона долара и који стално расте? Да ли би народ Тексаса прихватио да буде део државе која има 175.000 страница федералних закона и правила? Да не говоримо да 90.000 људи у федералној власти зарађује више него гувернер Тексаса. Видите, нама није тешко да убедимо људе да морамо да изађемо из састава САД.
А ако Британија реши да остане унутар ЕУ, да ли би такав резултат утицао на вашу кампању?
— Не мислим тако. Такав развој ситуације је много пута разматран. Говорили су да би одлука Британије да остане у оквиру ЕУ нама отежала живот, али овде се ради о нечем другом. Није важно какви ће бити резултати гласања. У случају са британским, односно шкотским референдумом, исход ће зависити од њих самих. За нас је важна чињеница да постоји могућност да се започне расправа и уопште одржи референдум. Морамо показати да референдум покреће јавну расправу о евентуалној независности, да би се тек потом изашло на гласање и направио избор. То је све што ми тражимо.