Његова одлука о аболицији званичника и власти и опозиције, донета у априлу ове године, покренула је свакодневне протесте у Скопљу и другим македонским градовима, а Иванов је у међувремену делимично повукао одлуку, да би пре две недеље у потпуности поништио аболицију за свих 56 осумњичених.
Грађани Македоније „морају да знају да смо били близу отворених и насилних грађанских немира које су промовисали оптужени у случају ’Пуч‘“, рекао је Иванов.
„Нешто је морало да буде учињено да би се спречио најгори сценарио. У тако сложеним условима имао сам на располагању два инструмента — реактивни и превентивни. Реактивна опција значила је да стојим по страни и чекам да се ситуација погорша. Онда бих био приморан да ангажујем војску да смири ситуацију… Превентивно сам одлучио да аболирам све оне који су били укључени у политичку кризу. Моје аболиције биле су начин да се замрзну непријатељске намере супротстављених страна“, навео је Иванов.
Он је захвалио полицији на професионализму и на томе што нису „насели на провокације“, македонским грађанима за то што су „одбацили насиље“, као и безбедносним службама што су на време извештавале о плановима оних који су хтели да врше насиље.