Интервју Путина уприличен је поводим посете руског лидера Кини која је планирана за 25. јун. Посета је још један доказ да Москва и Пекинг интензивно сарађују, а Путин је подвукао да је сарадња две државе важна не само за регионалну, већ и за глобалну безбедност.
Економија, авијација и космос
„Стручњаци су раније имали проблема да окарактеришу сарадњу коју ми данас имамо, јер то није само стратешка сарадња којој ми дајемо огромно значење. Данас можемо говорити о свеобухватном партнерству, а то значи да заједно радимо у свим важним сферама“, објаснио је руски председник.
Путин је изјавио да се економска сарадња између Русије и Кине константно развија. Без обзира на тржишну конјунктуру и привремени пад општег обима робне размене између две државе, карактер економских веза се према процени руског председника оплеменио.
„Упоредо са тим, ми успевамо да решавамо важна питања, остварујемо кораке како бисмо оплеменили нашу трговинску сарадњу. Порастао је извоз руске машинско-техничке опреме у Кину, што је за нас изузетно важно. То питање смо разматрали дуго са кинеским партнерима… Најважнији правац је диверсификација наших веза“, сматра Путин.
Спектар заједничких пројеката у сфери економије је широк, а велики део се односи на област високих технологија:
„Ми заједно радимо на космичком програму, као и у сфери авијације: разрађујемо пројекте широкотрупног авиона и тешког хеликоптера. Заједно радимо на питањима која се тичу екологије, настављамо велике пројекте у сфери енергетике, као и атомске енергије“, рекао је Путин.
Перспективе сарадње
Председник је скренуо пажњу на значајан прилив кинеских инвестиција на руско тржиште. Кинески бизнисмени желе да улажу у развој партнерства у области индустрије, али и у ресурсни сектор.
„Кина јача своје присуство на нашем енергетском тржишту и велики је акционар у једном од наших значајних пројеката ’Јамалу‘ у вези са течним природним гасом. Такође, Кина је купила и 10 одсто акција у једном од наших водећих хемијских холдинга „Сибуру“. Ми поздрављамо те кинеске инвестиције не само из перспективе финансијских улагања, већ и из перспективе продубљивања нашег партнерства. На сада већ познатом и чувеном пројекту брзих пруга Москва-Казањ послови се активно одвијају. На одређеним деловима пруге возови ће развијати брзину до 400 километара на час. Веома озбиљно се односимо према свим перспективама, јер би то могао бити тек почетак велике сарадње у области инфраструктуре“, рекао је председник.
Владимир Путин је додао да се развој односа две државе одвија и у оквиру међународних организација, а тему сарадње у области пројекта економског појаса „Пута свиле“ предложила је Кина у Астани током састанка шефова држава-чланица Евроазијског економског савеза.
Русија не заборавља на сопствене интересе и спремна је да омогући заштиту националног бизниса, рекао је Путин.
„Ми наравно мислимо на интересе сопствене производње, али је заједнички став да се општи пут развоја у светској економији и наша сарадња са Кином састоје од уклањања баријера и омогућавања отвореног заједничког рада. То у првој фази може да доведе до стварања зоне слободне трговине“, рекао је председник.
„Ми стварамо претпоставке за оно што сам поменуо као сарадњу у Евроазији, јер све већи број држава из региона показује интересовање за сарадњу са нама. Зато ћемо тежити томе да не стварамо некакве затворене трговачко-економске групе“, изјавио је председник Русије.
ШОС
Путин се у интервјуу осврнуо и на функционисање Шангајска организација за сарадњу у оквиру које Русија и Кина координишу своје напоре на решавању регионалних проблема и питања на глобалном нивоу. Председник Русије је говорио о развоју те организације од тренутка када је створена и подвукао је да јачањем утицаја, она привлачи пажњу нових држава које би волеле да јој се придруже:
„На прошлогодишњем самиту у Русији у Уфи донета је одлука о пријему Индије и Пакистана које су дотле биле земље-посматрачи. На састанку у Ташкенту треба да потврдимо ту одлуку. Разматраћемо и намеру других земаља да се прикључе нашем раду.“
Према речима Путина, проширење сфера којима се бави Шангајска организација за сарадњу и повећање броја чланова пријемом тако значајних земаља свакако чине ШОС веома моћном, угледном и потребном међународном организацијом у региону, па и у читавом свету.
„Међународна ситуација је сложена, разнолика и прикључење земаља са различитим приступима и погледима на одређене међународне проблеме нашој организацији наравно не решава те проблеме само по себи, али ствара услове за њихово решење“, закључио је Владимир Путин.