Руски председник Владимир Путин се у телефонском разговору са турским колегом Реџепом Ердоганом договорио о укидању ограничења путовања руских туриста у Турску.
Још у понедељак, након Ердогановог извињења упућеног Русији због обарања руског војног авиона СУ-24 над Сиријом, руске туроператере је захватила еуфорија због могућег повратка на турско тржиште, које је годинама важило за најпопуларније међу Русима.
Ердоганово „извините“ било је већ први сигнал да би рампа за туристе могла бити подигнута, али се истовремено повела и полемика око тога колико ће брзо све то ићи. Најоптимистичнија прогноза је да би први чартер летови могли бити обновљени седам дана након званичног укидања рестриктивних мера, али има и оних који наводе да ће се на то причекати до јесени или чак до идуће године.
У Туристичком савезу Русије истичу да је повратак руских туриста могућ тек након што Анкара буде била у стању да гарантује потпуну безбедност туриста.
О томе је говорио и Кремљ у свом саопштењу, након Путиновог разговора са Ердоганом.
„Пожељно је да турске власти предузму додатне кораке усмерене на осигуравање безбедности руских грађана на територији Турске“, наводи се у саопштењу Кремља.
Москва је Анкари увела економске санкције након што је у новембру прошле године Турска оборила руски бомбардер у Сирији. Санкције су обухватиле и туристичку сферу — забрањени су чартер летови из Русије у Турску, а руским туристичким агенцијама препоручено је да не раде у Турској и не продају аранжмане за ту земљу.
Због тога је Турска претрпела огромне губитке. Примера ради, у мају ове године Турску је посетило само 41.000 руских туриста, што је за 91,82 одсто мање него у истом периоду прошле године.
Турске плаже су готово опустеле, многи хотелијери су ставили катанце на своје угоститељске објекте, а летовалишта су се нашла на ивици катастрофе.
Примера ради, Анталију, једно од омиљених летовалишта Руса, ове године од јануара до маја посетило је само 21.000 руских туриста, што је скоро 26 пута мање него лани. Некада је из Русије у јеку сезоне у правцу тог летовалишта летело на десетине авиона, али сада је слика другачија.
У Кемеру је, рецимо, затворено скоро 400 радњица због малог броја купаца, што је најгори сценарио у последњих 30 година.
Од почетка године у Турску је посетило 138.000 Руса, што је за око 83 одсто мање него за исти период прошле године — тада их је било око 800.000.
Иначе, 2015. године према подацима „Ростуризма“, Турску је посетило 3,46 милиона Руса.
Руски туроператери наводе да „отварање Турске“ са нестрпљењем чекају не само туристички радници, већ и руски туристи, који воле турске обале.
Ипак, у којем броју ће се Руси вратити у Турску највише ће зависити од безбедности у тој земљи.
Руски медији скрећу пажњу на последње терористичке нападе на аеродрому „Ататурк“ у Истанбулу и наводе да су напади учестали у последње време, а има експерата и који упозоравају да су у тој земљи могући догађаји по „египатском сценарију“.
Подсећања ради, руске власти су обуставиле све летове ка Египту у новембру прошле године, након што су терористи оборили руски путнички авион А321 са 217 путника и седам чланова посаде на Синајском полуострву.
Раније је посланик Државне думе Леонид Калашњиков изразио своје мишљење да Руси нису спремни да Турцима тако брзо забораве убиство пилота СУ-24 Олега Пешкова.