Они штампају разна издања, монтирају спотове и филмове, а користе и веб-апликације.
Експерти руског Фонда за истраживање демократије пронашли су на интернету апликацију за Андроиде коју су, како се верује, поставили припадници ДАЕШ-а.
Програм омогућава корисницима да се упознају са последњим терористичким активностима и новостима, да слушају радио-програм, читају Куран и добијају најразличитије информације и савете на руском, чеченском и арапском језику.
Програм обухвата текстуалне информације, инфографику, видео и аудио-снимке.
Осим тога, могу се изабрати информације по географској припадности одељења ДАЕШ-а — на пример, „вилајет Кавказ“, „вилајет Синај“ итд.
Стручњаци упозоравају да у поређењу са другим методама терористичке пропаганде, рад овог програма представља већу опасност због једноставне употребе и због потенцијала да у кратком временском року мобилише саучеснике терориста.
Апликација се не може преузети у званичном „плеј маркету“ андроида, већ се фајл преузима преко интернета, а затим инсталира на таблету или смартфону.
Експерти такође наводе да терористи пласирају и 20-30 спотова месечно, чије је трајање од једне до десет минута. Они наводе да просечан петоминутни спот кошта око десет хиљада долара.
Осим тога, терористи снимају и кратке филмове, у трајању од 15-20 минута. Стручњаци наводе да такви документарци коштају до милион долара и да њих сада обично пласирају једном у три месеца, док је раније то било знатно чешће. То се објашњава чињеницом да ДАЕШ трпи велике губитке, а да новац пре свега троше на своје борце.
Стручњаци су навели да постоји огромна разлика између филмова и спотова које снима терористичка група ДАЕШ од рецимо Ал Каиде.
ДАЕШ-ова „остварења“ су модерна, савремена и привлачна младима за разлику од видео-снимака Ал Каиде, у којима један брадати човек седи и сат времена говори на арапском.
Такође, терористи објављују и месечне часописе, али је експертима тешко да процене тираж.
Још док није ојачао, ДАЕШ је био једна од многих терористичких група које делују на територији Сирије и Ирака, а експерти су приметили да их је и тада од осталих група издвајало то што интензивније раде на пропаганди.
За врбовање припадници те организације одувек су активно користили савремене технологије, а пропаганда се и данас води и на друштвеним мрежама.
Стручњаци упозоравају да ДАЕШ веома вешто користи пропаганду и друга средства за врбовање младих људи. Они користе језик који је младима близак и који они разумеју. У те сврхе врло често користе и видео-игре, како би се приближили младим људима.
И у Вашингтону такође упозоравају да је ДАЕШ нагло појачао активности на интернету и да на тај начин врбују људе за нове терористичке нападе
„То је повезано са тим што они у Ираку и Сирији губе једну за другом територију“, сматра специјални представник председника САД у међународној коалицији за борбу са ДАЕШ-ом Брет Макгерк.
Упитан да ли се слаже са изјавама директора ЦИА Џона Бренана о могућим новим терористичким нападима у земљама Запада, Макгерк је одговорио да нас „ДАЕШ напада већ много година и да то није ништа ново“.
Он је упозорио да ће терористи како буду губили територија које су под њиховом контролом, да ће све више врбовати људе и подстицати их на злочине.
Према наводима медија, у ДАЕШ-у су се формирале две фракције. Једна од њих сматра да је неопходно заштити калифат у Азији, а друга да је потребно створити организационе јединице у Европи за извршење нових терористичких напада.