Да Албанци са Косова покушавају да српску историју представе као своју није нека новост, али да су толико очајни да желе да присвоје и Косовски бој, Видовдан као „један од најважнијих тренутака у историји Косова и Балкана“, како каже Рамуш Харадинај — то је већ више него превише. Но, Харадинај се није зауставио само на овој реченици, већ је покренуо и иницијативу за подизање споменика на Газиместану — Албанцима палим у Косовском боју?!
Да ли је могло бити Албанаца у Косовском боју?
На ово питање доктор историје Миомир Гаталовић са Института за савремену историју за Спутњик каже да је Харадинајева изјава чисто политичка и да нема везе ни са историјом, ни са науком.
Он наводи да се Институт за историју бави проучавањем историје — као науке, а она не може да се проучава по принципу како неко жели нешто да буде, већ како је заиста било. Дакле, додаје он, тежимо да се на основу документа и извора које имамо највише приближимо истини, како се неки догађај у историји одиграо. У овом случају — Косовска битка.
„Немамо и нама нису познате чињенице које би директно говориле о учешћу Албанаца у Косовској бици. Уколико Албанци имају такве изворе, било би добро да их представе јавности. Има још једна битна чињеница, а то је да се у то време нације и национализам нису доживљавали како се то данас дешава. Дакле, нације које у овом облику ми данас имамо формирају се у 18, 19. и 20. веку. Албанска нација се суштински формира од Прве призренске лиге из 1878. године, када Албанци и утврђују свој национални идентитет. Дакле, говорити о данашњим и ондашњим Албанцима је немогуће, јер су то два различита појма, као што и ондашњи и данашњи Срби немају исто поимање националног идентитета“, објашњава наш саговорник.
Оно што је, како он сматра, битно истаћи јесте да су одређени владари из тог времена, у овом случају кнез Лазар, могли да позову великаше, то јест властелине из околних области из круга државе у којима су они владали, да се прикључе одређеној бици, и да неки властелин то прихвати, али ми немамо никакве чињенице којима се на било који начин може и потврдити учешће у том боју нације која се данас назива албанском.
Наш саговорник не спори да у Косовском боју нису учествовали само етнички Срби већ и други народи који су ту живели.
„У том смислу би онда требало подићи споменик за нацију сваког војника који је учествовао у том боју а није био Србин“, закључује наш саговорник.
Харадинај је на Видовдан истакао да су албанска војска и војници били део заједничке коалиције балканских народа који су учествовали у том важном боју и да су многи од њих тада дали свој живот.
„Не сме се заборавити улога Албанаца у Косовском боју, који је био борба за заштиту вредности европске цивилизације“, навео је он на свом профилу на Фејсбуку. Харадинај је позвао грађане да подрже иницијативу и захтевају од косовских институција да се у знак сећања на Косовски бој и албанске јунаке на Газиместану подигне споменик.