Кад год сам се бавио Србијом и њеном будућношћу, увек сам говорио да о томе треба причати са Москвом и Вашингтоном, а не са Бриселом ни са Берлином, изјавио је у емисији „Спутњик интервју“ потпредседник СПС Душан Бајатовић.
Он је у разговору са главном уредницом Спутњика Љубинком Милинчић и Јелицом Путниковић оценио да је економска, политичка и свака друга ситуација у Европи таква да је и највећа европска сила, Немачка, у геостратешком смислу регионална, а не глобална сила.
Ми не можемо да тражимо решења да Србија остане цела и да штитимо наш национални интерес, а да причамо само са Бриселом, каже Бајатовић, истичући да је немогуће та питања решавати помоћу бирократије.
Нагласивши да износи своје приватно виђење, Бајатовић каже да главне политичке разговоре Београд треба да води са Русијом и САД.
„Политичка судбина Србије ће се одређивати у Москви и Вашингтону, шта год неко мислио о томе“, изричит је потпредседник СПС.
„Брегзит“ Британију поделио, Европу ставио у проблем
Коментаришући резултат референдума у Великој Британији, Бајатовић је оценио да је он ту земљу поделио, а Европи донео проблеме.
Када неко победи на референдуму са 52 одсто према 48, велико је питање ко је победио, каже он, оценивши да је тиме највише изгубила Британија.
„Сада се одједном Британцима не жури из ЕУ, не знам да ли ће изаћи, али једна ствар им неће бити дозвољена, да остану и да траже нове погодности за Британију. Неће више бити у ситуацији да уцењују ЕУ“, каже потпредседник социјалиста.
Он пак сматра да је то мања последица од оне по будућност ЕУ.
„Очигледно не може (ЕУ) сада више да функционише високо бирократизовано, што мислим да је у ствари био њен највећи проблем“, каже Бајатовић.
Он упозорењем сматра то што је Европа на прагу да јој пада привредна активност, што се поставља питање будућности евра, као и да ли ће неке друге земље хтети и под којим условима да остану у ЕУ или изађу из ње.
Европа полако почиње да губи утакмицу са новим растућим економијама, какве су економије чланица БРИКС-а (Бразил, Русија, Индија, Кина, Јужноафричка Република) и новим пактовима попут Шангајске организације за сарадњу.
На питање да ли Србија треба да иде ка ЕУ, Бајатовић каже да је сигурно да треба да иде ка цивилизацијским вредностима ЕУ и да треба да се оспособи за чланство у ЕУ.
„Чак и руски пријатељи не споре да идемо у Европу, али штитећи националне интересе“, подсећа он и напомиње да то значи да треба да водимо рачуна да на том путу „не изгубимо идентитет, да нам се држава не сузи превише, да нам се не отворе санџачки или војвођански процес, да морамо да чувамо Дејтон. Да чувамо оно што имамо и водимо рачуна о економском развоју“.
Званично о влади нисмо причали
На питање о томе како ће изгледати нова влада и када ће бити формирана, потпредседник СПС и председник војвођанских социјалиста каже да спекулације по медијима не може да коментарише.
„Сви услови за формирање владе, у смислу скупштинске већине, постоје, зашто још није влада формирана — питање је за мандатара Александра Вучића“, каже он.
Бајатовић додаје да званичних разговора између СНС и СПС на тему формирања републичке владе није било.
„Једино што је било је да смо ми гласали за избор Маје Гојковић (за председника републичког парламента), што указује на то да је та већина могућа. Да ли ће се та већина преточити у владу или неће, то ми у овом тренутку не знамо“, рекао је Бајатовић, истакавши да се нада да ће влада бити формирана у складу са потребом да се заштити српски национални интерес.