Серија терористичких напада у Саудијској Арабији последњег дана рамазана, укључујући и други највећи симбол муслиманске вере — Посланикову џамију у Медини, исламски теолози оценили су као нападе на симболе вере и покушај делегитимизације саудијског режима и шеријата којег спроводи.
Џевад Галијашевић, директор канцеларије за БиХ Експертског тима за борбу против тероризма и организованог криминала Југоисточне Европе, сматра да је самоубилачки напад у Медини потврдио да је оно што ми зовемо исламистичким тероризмом најмање тероризам базиран на исламу.
Према његовим речима, реч јео геополитичкој конструкцији, јер оваквим терористичким акцијама управљају велике западне силе, углавном САД или Велика Британија, државе које имају интерес да подручје Блиског истока „држе у оваквом стању какво је данас“.
„Овакве акције изводе они којима ислам не значи ништа. Напасти на такав град — а Медина у исламу има статус града Божјег посланика — крајње је безверништво и неверништво. Ово нема везе са исламом, али има везе са геополитиком, а ислам је ту само оправдање“, оцењује Галијашевић за Спутњик.
Слободан Јанковић из Института за међународну политику и привреду подсећа да, без обзира што се не зна ко је организовао напад, ни ДАЕШ, ни остале исламистичке групације не само да нису престале са терористичким нападима током рамазана, него су баш у време постова посезали за највећим зверствима и масовним погубљењима.
„Ово што се десило у Медини је више порука неке врсте интерне опозиције режиму у Саудијској Арабији а то је, што је познато већ деценијама, да су људи који су незадовољни владајућом породицом Сауд радикалнији од њих“, сматра Јанковић.
С друге стране, Галијашевић каже да је напад на џамију у Медини најмање покушај делегитимизације саудијског режима. Према његовим речима, саудијски режим је диктаторски и бруталан, режим који бомбардује најсиромашнију земљу Арабијског полуострва — Јемен, и као такав, уопште није легитиман да би га требало додатно делегитимизовати.
Галијашевић подсећа да су до сада једино вехабије уништавале света места у исламу, али да се њима не би могао приписати овај злочин јер су они партнери саудијске власти. Монархија Сауда подржава и највећи је спонзор тероризма, додаје он.
„Порука овог напада је да ономе ко је извео ову акцију исламске вредности не значе ништа“, каже Галијашевић.
Кад је реч о организацијама које би могле бити одговорне за напад на Посланикову џамију у Медини, Галијашевић сумња да је реч о осветничкој операцији јеменских шиита или хута. Ова акција не личи ни на акције Хезболаха, а Ал Каида нема разлога да напада „тачку сарадње“, односно државу која је спонзорише.
„ДАЕШ би могао бити та организација. Ово је његов модел и његов начин на који показује свој став о Рамазану. Све поруке које смо читав рамазан имали су биле усмерене да се убијају цивили и војници и да се управо то ради у месецу рамазана. Дакле, одговорност, без сумње, можемо приписати ДАЕШ-у као геополитичком пројекту коме наређују други, без обзира да ли је наредба стигла из Вашингтона, Тел Авива или Лондона“, закључује Галијашевић.