„Истоветне споменике подижемо у част највећег генија кога је српска мајка отхранила и поклонила човечанству“, поручио је Николић на откривању споменика поводом 160 година од рођења Николе Тесле.
Теслине идеје биле су веће од његовог доба, и од свега што је наука до тада створила и применила, поручио је председник Србије.
„Био је човек будућности, зато се о њему не може и не сме другачије говорити него као о нашем савременику, који ће бити савременик и генерацијама које долазе после нас. И у овом тренутку, Тесла је својим проналасцима свеприсутан, као ваздух“, рекао је Николић.
Рођен као Србин, умро као Американац, Тесла је, истакао је Николић, постао још један историјски чвор који би требало да повезује судбине и пријатељство наших држава и народа.
„Његове одреднице су српски народ чији је припадник и америчка држава која је развила његове научне потенцијале, а Тесла је ипак, на почетку и на крају, задужио цело човечанство — и Србин и Американац, или ни Србин ни Американац, већ грађанин света, па тако грађанин и једне нове државе која га својата“, рекао је Николић.
Теслин свет, осветљени свет равноправних, још нисмо створили, а само то је тражио од човечанства, подвукао је Николић.
Како је рекао, од дечака из Смиљана, одраслог уз оца свештеника српске православне цркве, и мајку која га је „успављивала и будила српским народним песмама о боју на Косову“, пре се могло очекивати да наследи парохију, него да постане најзначајнији научник у историји човечанства и проналазач чијој генијалности дугујемо убрзани цивилизацијски ход.
Стварајући, Тесла је човечанству подарио и једну димензију о којој се мало или никако говори — нову филозофију живљења, ново схватање човекових могућности, нови развој друштва, држава, света — нову, до тада непознату могућност да се другачије креира свакодневни живот, рекао је Николић.
„Колико год да је осветлио планету, толико је изнутра осветлио сваког човека понаособ… Тесла је остао ван свог и нашег времена, човек који је могао, а никада није постао среброљубац, већ је само у љубави према људима проналазио мотив за рад и храброст да се избори са неразумевањем“, рекао је Николић.
Теслин допринос поприма митске димензије, а сам Тесла је у тој митској димензији постао Прометеј модерног доба, поручио је Николић.
„Окован незнањима и неприхватањем научне средине, као Прометеј за Кавказ, веровао је у своју мисао и мисију и веровао да ће га тамо далеко у будућности, препознати у свом сјају. Одбио је Нобелову награду. Умире мирно и тихо у скромној хотелској соби“, рекао је Николић.
Председник је положио венац на споменик, а на свечаности поводом откривања споменика репрезентативни оркестар Гарде Војске Србије извео је химну „Боже правде“ и „Тамо далеко“, а виолиниста Јован Колунџија извео је композицију „Бахов престо“.
Споменик се налази на платоу између Храма Светог Саве и Народне библиотеке, а рад је вајара Николе Коке Јанковића и дар добротвора Момчила Моше Тодоровића.
Дејан Илић, из Њујоршке академије наука, рекао је да су догађаји попут данашњег прилика да се младима поручи да крену стопама упорности, да знају да је све могуће и да, и поред пораза, могу да стигну до успеха.
"Тесла је био упоран до краја, геније, који је препреке решавао на свој начин, а порука за нас све овде, посебно младима је будите упорни, имајте узоре, идите даље, само рад ће вас довести до успеха", поручио је Илић.
Окупљенима се обратио и дародавац Момчило Тодоровић који је истакао да споменик дарује у жељи да достојанствено истрајемо у овим временима у слози, Србији на част и понос.