„У среду ћу да сазовем састанак у парламенту на којем ће посланици моћи да ми постављају било која питања. Након тога отићи ћу у Бакингемску палату, где ћу краљици понудити оставку како би Велика Британија добила новог премијера до вечери истог дана“, рекао је Камерон.
Претходно је саопштено да је британска министарка унутрашњих послова Тереза Меј остала једини кандидат за премијерско место након што се Андреа Лидс повукла из трке.
Мејова је данас поручила да ће „ставити британску владу у службу обичног народа“ и изградити економију „која ће свима бити од користи“.
„’Брегзит‘ значи ’брегзит‘, па хајде да од тога направимо успех“, рекла је она у телевизијском обраћању и додала да је број гласова показао исконску жељу за променама.
Тереза Меј, која се залагала да Велика Британија остане у ЕУ, изјавила је у оквиру своје кампање да ће поштовати резултат референдума о иступању из блока.
Како преносе агенције, Мејова је изјавила да неће покушавати да остане у Унији нити ће „покушавати да на мала врата поново приступи Унији“.
Мејова је тада поручила да ће ставити британску Владу у службу обичног народа и изградити економију „која ће свима бити од користи“.
Ко је Тереза Меј
Тереза Меј ће бити прва жена премијер на челу Велике Британије после Маргарет Тачер.
И сама је заслужила титулу „челична леди“ останком на месту министарке унутрашњих послова познатом по томе што „меље“ политичке каријере дуже од било ког колеге за последњих стотинак година.
Тереза Меј је и прагматична политичарка која је изашла неозлеђена из хаоса проузрокованог референдумском одлуком о „брегзиту“, представљајући се као лидер који ће повести земљу из ЕУ иако је званично, премда не и много ентузијастично, била за останак у Унији.
Она сада инсистира да „’брегзит‘ значи ’брегзит‘“, али каже да неће покренути процес изласка пре краја године и док преговарачка стратегија не буде јасна, преноси АФП.
Пред њом је напорна борба да уједини земљу и Конзервативну странку подељену референдумом. Један од значајнијих конзервативаца, Кенет Кларк, својевремено ју је назвао „веома тешком женом“, али она каже да јој управо то иде у прилог у борбама које предстоје.
„Следећа особа која ће то открити је Жан-Клод Јункер“, рекла је Мејова наводно члановима парламента, поводом предстојећих преговора о ’брегзиту‘ са председником Европске комисије.
Рођена је 1956. године као Тереза Брасијер у Исбурну, приморског граду на југу Енглеске, у породици англиканског свештеника, што је једна од неколико ствари по којима је упоређују са немачком канцеларком Ангелом Меркел.
Школовала се у не много познатим државним и приватним школама, за разлику од Камерона и многих из његовог круга који су ишли у престижни Итон, али је као и он универзитетско образовање стекла на Оксфорду.
У Оксфорду је упознала и свог мужа Филипа, банкара, а наводно их је упознала покојна пакистанска премијерка Беназир Буто.
Венчали су се 1980. године, али нису могли да имају децу.
Мејова је радила у финансијском сектору, укључујући Банку Енглеске, пре него што је изабрана за посланика 1997. године. Залагала се за промену лошег имиџа Конзервативне странке, а након победе те странке не изборима 2010. године именована је за министарку унутрашњих послова, што важи за најтежи посао у влади.
Мејова је издржала на том послу шест година, дуже од било ког другог министра унутрашњих послова од 1892. године, преноси АФП.
Иако поштована, она није део ниједне „клике“ у Вестминстеру и сама признаје да не пије у баровима парламента, нити трачари о људима на ручковима.
Извори наводе да је јако вредна и да долази три сата пре било ког другог и зна пет пута више од било кога присутног, да није склона ризицима и да нема много времена за хоби.
Воли да носи ципеле са шаром леопарда, да кува и иде на одмор са мужем.
Код нас је позната по изјави коју је пренео Би-Би-Си да „Албанија, Србија и Турска имају сиромашно становништво и озбиљне проблеме са организованим криминалом, корупцијом, понекад чак и тероризмом“, и да зато треба да се упитамо „да ли ЕУ треба да настави да се шири, и даје свим новим чланицама сва права која подразумева чланство“.