Мејова је досадашњег шефа дипломатије Филипа Хамонда именовала за новог министра финансија, уместо Џорџа Осборна.
Тереза Меј је данас после подне и званично преузела премијерску функцију, након што је досадашњи премијер Дејвид Камерон поднео оставку.
Председник Русије Владимир Путин честитао је Мејовој на именовању на нову функцију и саопштио да је Москва отворена за конструктивни дијалог и сарадњу са Великом Британијом.
Од новинара који је измислио вест до министра спољних послова
Борис Џонсон важи за најистакнутијег припадника Конзервативне странке након досадашњег премијера Џејмса Камерона.
Агенција АП подсећа да је Џонсон словио и за водећег кандидата за новог станара Даунинг стрита.
Посланик владајуће Конзервативне странке био је главни промотер кампање за излазак Британије из ЕУ.
На самом старту кампање рекао је да му је било „тешко“ да донесе такву одлуку, јер лично воли и Европу и Брисел, где је једно време живео, али је нагласио да не треба мешати „чудеса и годишње одморе“ у Европи с политичким одлукама и пројектима „који деценијама прете да измакну демократској контроли“ .
Први човек британске престонице био је у два мандата, од 2008, а реизабран је 2012.
Иако је у круговима конзервативних активиста цењен због бритког језика, евроскептицизма и непосредности, неретко се истицао испадима и гафовима у јавности.
Тако је 2006. на конференцији Конзервативне странке критиковао кувара Џејмија Оливера због његових савета о здравој исхрани. Џонсон је тада рекао да би волео да „га се отараси и каже људима да једу шта хоће“.
Папуу Нову Гвинеју је повезао с канибализмом, а за град Портсмут је једном рекао да у њему „има превише дроге, гојазности, непродуктивности и лабуристичких посланика“. Пре него што је ушао у политичке воде, бавио се новинарством.
Како Танјуг пише, у „Тајмсу“ је, према писању медија, добио отказ, јер је измислио изјаву. Радио је и за „Стар“ и „Дејли телеграф“, чији је био дописник из Брисела. Познатији у јавности је постао као уредник „Спектејтора“.
Године 2001. је изабран за представника Хенлија на Темзи у Парламенту, а три године касније је именован за министра владе у сенци за културу, а 2005. за просвету.
Александар Борис де Фефел Џонсон је рођен 1964. у Њујорку, али се својевремено одрекао америчког држављанства. У себи има и турске, француске и немачке крви.
Његов чукундеда Али Кемал је накратко био министар унутрашњих послова у Отоманском царству. Џонсон је похађао Итон колеџ, као и Камерон, и студирао на Оксфорду класичне науке.
Аутор је више књига. Ожењен је Марином, с којом има две кћерке и три сина.