„Сведоци смо опасног повратка мешања политике у спорт. Да, облик такве интервенције се променио, али је суштина остала иста: учинити спорт средством геополитичког притиска и формирати негативан имиџ земље и народа“, наводи се у тексту изјаве.
Руски председник сматра да би олимпијски покрет који игра „огромну уједињујућу улогу за човечанство“, поново могао да се нађе на ивици распада.
Догађаји око међународног спорта и Олимпијског покрета подсећају на ситуацију са почетка ‘80-их година прошлог века, изјавио је председник Путин.
„Последњи догађаји, тешка атмосфера око међународног спорта и Олимпијског покрета, несвесно изазивају аналогију са почетка 80-их година прошлог века“, наводи речи председника прес-служба Кремља.
Према речима руског председника, тада су многе земље Запада, позивајући се на улазак совјетских трупа у Авганистан, бојкотовале Олимпијаду у Москви. А четири године касније Совјетски Савез је одговорио бојкотом Игара у Лос Анђелесу. Као изговор је послужио, наводно, недовољан ниво безбедности за совјетску репрезентацију.
„Као резултат тога, многи совјетски, амерички и спортисти других земаља који су били увучени у кампању међусобних бојкота, изгубили су шансу да упишу своје име у историју светског спорта, пропале су године рада и тешких тренинга. Једном речју, људима су уништили животе и учинили их таоцима политичког сукоба“, додао је Путин.
Председник Русије је истакао да се сам Олимпијски покрет суочио са озбиљном кризом и поделио се. „Касније су неки политичари тог времена са обе стране признали да је то била грешка“, закључио је председник Руске Федерације.
Председник Русије изјавио је да је Русија одувек јасно наглашавала свој став о неприхватљивости допинга у спорту.
„Одувек смо јасно означавали свој став: У спорту нема места за допинг. То је опасност по здравље и живот спортиста и дискредитовање фер спортске борбе“, наводи се у саопштењу руског председника.
Лица поменута у извештају ВАДА о допингу у Русији као директни извршиоци биће привремено суспендована са дужности до потпуног завршетка истраге, изјавио је руски председник.
„Међутим, у циљу доношења коначне одлуке о одговорности одговарајућих званичника, молимо комисију ВАДА да пружи потпуније, објективније, информације базиране на чињеницама, за извештај који би руски истражни органи могли корисити у истрази“, додао је Путин.
Што се тиче оптужби руских спортиста, оне су „засноване на сведочењу једног човека. Човека са скандалозном репутацијом. Против њега је 2012. године већ покретан кривични поступак због кршења закона о антидопингу, али у том тренутку није било довољно прикупљених доказа и случај је прекинут“, наводи се у саопштењу.
Према извештају независне комисије, објављеном у понедељак, систем допинга у руском спорту коришћен је 2013. године на Светском атлетском првенству у Москви, Универзијади у Казању и Светском првенству у воденим спортовима у Казану. Америчко издање „Њујорк тајмса“ је у мају објавио чланак са изјавама бившег шефа московске антидопинг лабораторије за Григорија Родченкова, у којем се тврдило да је најмање 15 руских спортиста који су освојили медаље на Зимским олимпијским играма у Сочију, било део „допинг програма“ Русије, чији је циљ доминација на Играма 2014. Касније је ВАДА најавила да ће спровести сопствену истрагу према изјавама Родченкова.