Руски ловац Су-35 има изузетне маневарске моћи, а врхунска технологија омогућава овом авиону да се креће у једном смеру, док је његов „нос“ усмерен на другу страну. Овакав маневар може да понови само још један авион из „западне флоте“, а то је ловац пете генерације Ф-22 „Раптор“, наводи „Нешенел интерест“.
Максимална брзина коју постиже Су-35 износи 2.500 на великим висинама. Овај авион је бржи од ловаца пете генерације Ф-35. Једна од главних предности ловца Су-35 над претходним моделима јесте комплекс опреме за радиоелектронску борбу Л175М „Хибин“ који омета радиоелетронске таласе противника и упућује их на лажни курс. Аутор чланка сматра да се Су-35 може окарактерисати као најбољи ловац у досадашњој историји авијације.
Алексеј Новиков, херој Руске Федерације и председник Међународног фонда подршке авијацији и космонаутици, коментаришући за Спутњик писања америчког часописа каже да овај авион заиста јесте понос руске флоте и додаје да, иако Русија до пре одређеног времена јесте каскала у смислу новина у наоружању, сад се може рећи да је тај проблем превазиђен.
„Али, какве год да су карактеристике авиона и колико год да су далеко догурале нове технологије, и даље су умеће пилота и земаљских служби веома битне. Важно је како сви ови сегменти заједно функционишу“, закључује Новиков.
Руски ловац чак можда и превазилази могућности аналогних западних авиона четврте генерације. Готово фантастична брзина, до два и по пута већа од брзине звука, а коју Су-35 може да развије, даје овом ловцу могућност да практично учествује у борби изван видокруга.
У америчком часопису се наводи да „ако би се ’невидљиви‘ авион Ф-35 нашао у ваздушном дуелу са Су-35 на малој удаљености, Ф-35 би био у великом проблему имајући у виду готово невероватну маневарску способност руског ловца“.
Алексеј Новиков додаје и да ће, према обавештењима која стижу из ресорних служби, до 2020. године руска војска имати до 48 одсто савременог оружја.
„То значи да ми постепено идемо ка укупној модернизацији. Немамо намеру да се зауставимо на овом моделу, на Су-35 какав је сад, већ да се константно ради на све савршенијим варијантама војних авиона који ће бити део флоте руске војске“, оптимистичан је Алексеј Новиков.
Већ само појављивање ових авиона говори о високом научно-техничком потенцијалу Русије. Постоје, наравно, одређени проблеми, пре свега у припреми кадрова, али Новиков сматра да то се све да решити, јер, додаје, сада много омладине жели да се бави новим професијама попут конструисања и изградње ракета и авиона.
„На пример, мој унук жели да се бави неком од ових техничких професија. Желим да поновим да Русија има потенцијал, иако је много изгубљено током 90-их година 20. века. Али, без жаљења за прошлим, требало би само ићи напред“, каже Новиков.
До операције у Сирији, током последњих 25 година био је присутан став да руска војна техника није посебно квалитетна и страни купци су зазирали од потенцијалних набавки. Сада, када је током интервенције у Сирији постала очигледна ефикасност војне флоте, нагло је порасло интересовање за руску војну технику уопште.
Конкретно, ловци-бомбардери Су-34 су од почетка интервенције присутни у Сирији и они су најпре радили на уништавању инфраструктуре терориста и њихових командних пунктова. Авиони Су-35 су се у Сирији појавили нешто касније, и њихов главни задатак је био покривање група бомбардера.
Подсетимо и да је Министарство одбране Русије изјавило да ће руски ловци-бомбардери Су-34, који су успешно обавили читав низ операција у Сирији, бити модернизовани и да ће бити опремљени новим наоружањем.