„Осим услова за добросуседске односе, Србија такође има и Поглавље 35, које је обавезује за тако нешто. У том смислу, важно је да се постигне један споразум који ће бити правно обавезујући у предстојећим фазама, а за почетак, тражили смо да је време да Србија из свог Устава, дакле из преамбуле, избаци Косово“, рекла је Тахиријева за Радио Слободна Европа.
На питање када је могуће да се то деси, она је рекла да „што се више приближавамо ЕУ, до тога ће доћи, али оно што је сада сигурно јесте да Србија не може да постане део ЕУ без признања Косова“, истакла је она.
Она је поновила да Србија не може да постане чланица ЕУ, а да не призна независност Косова.
Нека Приштина убаци Србију у свој устав
Заменик директора Канцеларије за Косово и Метохију Душан Козарев данас је, поводом изјаве косовске министарке за дијалог Едите Тахири да би Србија требало да избаци Косово и Метохију из Устава како би постала чланица ЕУ, политичким представницима Албанаца у Приштини поручио да би и за регион и за ЕУ најбоље било да Приштина унесе Србију у свој устав.
„Једини начин да самопроглашено Косово престане да постоји као протекторат јесте да унесе Србију у покрајински устав“, изјавио је Козарев Танјугу.
Козарев је, осврћући се на оцену Тахиријеве да Србија и самопроглашено Косово треба да се узајамно признају, рекао да Србија већ признаје Косово и Метохију као своју јужну покрајину и да јој је тај статус штавише гарантован Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН.
„Самопроглашено Косово нема никакве предиспозиције да постане међународно призната независна држава, и што дуже политичари у Приштини буду живели у самообмани, економска и социјална ситуација на тој територији ће бити све гора. Са друге стране, Србија има једну од најбрже растућих економија у Европи и спремна је да буде мотор и економског и демократског развоја друштва на Косову и Метохији“, рекао је Козарев.