Кијев је затражио од Савета безбедности УН да изда резолуцију којом се потврђује суверенитет и територијални интегритет Украјине у одговору на уредбу о прикључењу Крима Јужном округу, али Русија се успротивила потезу. „То је патетичан покушај да се порекне непорециво“, пише на твитер налогу украјинског представништва у светској организацији, уз хаштаг о припадности полуострва Украјини.
Росія заблокувала український проект заяви Ради Безпеки ООН для преси щодо Криму. Жалюгідна спроба заперечувати незаперечне. #КримЦеУкраїна
— UKR Mission to UN (@UKRinUN) July 28, 2016
Руски председник Владимир Путин ујединио је Јужни и Кримски федерални округ. У нови територијални округ, осим Републике Крим и града Севастопоља, ушле су и Република Адигеја, Република Калмикија, Краснодарски крај, Астраханска, Волгоградска и Ростовска област. За овлашћеног представника председника у уједињеном округу именован је Владимир Устинов, који се налазио на месту представника у Јужном федералном округу од маја 2008. године.
Кијев је предложио Савету безбедности УН да изда резолуцију о питању ликвидације Кримске федералне области у Русији, „које је врло једноставно — оно би потврдило посвећеност суверенитету и територијалном интегритету Украјине“.
Представник Украјине у УН Владимир Јелченко назвао је указ руског председника „неважећим“ и додао да су акције Москве у вези са блокирањем резолуције у Савету безбедности биле „очекиване“.
Званични Кијев изразио је Москви „оштар протест у вези са ликвидацијом тзв. Кримског федералног округа.“ Украјина је запретила да би Запад наводно могао да прошири санкције према Криму на цео Јужни федерални округ.
Раније је кандидат за председника САД Доналд Трамп обећао да ће у случају да постане председник размотрити питање о могућем признавању Крима делом Русије и укинути санкције Москви.
Премијер Крима Сергеј Аксјонов одговорио је да становницима Крима „не треба признање западних лидера“ и додао да „ако је део политичког естаблишмента САД који представља Трамп спреман да прихвати стварност, ми то само можемо да поздравимо“. Аксјонов је нагласио да речи председничког кандидата говоре о томе да у америчком друштву постоји захтев за побољшање односа са Русијом.
Крим је постао руски регион након референдума одржаног у марту 2014. године на којем је 96,77 одсто бирача Републике Крим и 95,6 одсто становника Севастопоља гласало за улазак у састав Руске Федерације. Украјина и даље сматра полуострво својом привремено окупираном територијом.