„Да ли Брисел спава или само не зна, питање је које се поставља пошто су европски лидери бојажљиво одговорили на покушај војног пуча у Турској 15. јула“, запитао је Билт у ауторском тексту за бриселски портал „Политико“.
Успешан удар у Турској би, како је оценио, вероватно одвео земљу у грађански рат чије би последице биле несагледиве, а милиони Турака би се придружили милионима сиријских избеглица тако да би се ЕУ суочавала са избегличком катастрофом, још гором од оне 2015. године.
Према његовим речима, ЕУ никад није видела озбиљан војни удар у некој својој чланици или кандидату, а у ноћи покушаја пуча, требало јој је времена да га осуди.
И није било наговештаја да ће неки високи званичник ЕУ одлетети у Турску да подржи земљу-кандидата која се суочава са најозбиљнијом прењом по свој уставни поредак, додаје Билт.
Уместо тога, европски лидери су одмах почели да преиспитују акције турских званичника да са власти уклоне оне елементе за које верују да су повезани са покретом имама Фетулаха Гулена.
Сада ће руски председник Владимир Путин можда бити први лидер који ће се срести са Ердоганом после покушаја пуча, а ако се то деси, каже Билт, „биће то срамота за Европу“.
Када је Турска најавила одступање од Европске конвенције о људским правима, лидери ЕУ су гласно негодовали, заборављајући да је Француска после терористичких напада у Паризу урадила исто, наводи Билт.
Нема сумње да је Турска имала право на то, и заправо морала да предузме мере да се заштити од снага које покушавају да збаце њен уставни поредак, сматра он.
ЕУ би била у далеко бољој позицији данас да су њени лидери одмах отишли у Турску да изразе своју ужаснустост пучем, честитају турском народу што га је спречио, и разговарају са председником, владом, политичким лидерима и другима о томе како да се колективно обезбеди демократски и европски пут за Турску.
Наравно, нема гаранција да би то спречило да Турска склизне у ауторитаризам. Али Европа би барем могла да покуша да стане у одбрану својих политичких идеала и демократских вредности, закључује Билт.