Према речима генералног директора Напредног истраживачког фонда Игора Денисова, „Нерехта 2“ ће бити опремљена новим типом муниције и моћи ће да се супротстави непријатељима који су већи и снажнији од њега.
„Одабрали смо платформу ’Нерехта‘ као најприкладнију за прављење бројних модификација. Ради се о ’лабораторији‘ за тестирање решења која највише обећавају кад су у питању роботи који служе за подршку копненим операцијама, укључујући оне у градовима. Сматрам да ћемо крајем године показати нове способности ’Нерехте‘. Овај робот ће имати ваздушну компоненту, као и додатне елементе за аутоматизацију“, рекао је Денисов.
Према заменику директора руског Напредног истраживачког фонда, борбени робот „Нерехта 2“ ће у будућности бити део опреме руских војника.
„Невидљиви део ’Нерехте‘ — његов контролни систем — такође је изузетно важан. Сматрамо га делом борбене опреме ’војника будућности‘. Немогуће је константно побољшавати способности људских бића и додавати све већи оклоп, на тај начин ћете га претворити у ходајући тенк. Борац мора да има личног асистента, неког ко ће да носи оружје“, објаснио је Денисов Спутњику.
Руски војни роботи биће тестирани на полигонима руског Министарства индустрије и трговине, док ће Нижњи Тагил у Свердловској области послужити за испробавање дронова.
„Дошли смо до подршке Министарства индустрије и трговине за изградњу полигона за тестирање роботизованих система у ваздуху, под водом и на земљи. То пре свега значи да ће опрема из Нижњег Тагила бити коришћена за испитивање тешких дронова, тежине око стотину килограма“, додао је Денисов.
Према његовим речима, локације које припадају Министарству индустрије и трговине, као и оне које припадају водећим корпорацијама, опремљене свим неопходним уређајима за посматрање и безбедност, биће коришћене за испитивања робота.
Денисов је додао да се разматрају и два места за тестирање робота под водом.
„Ово је прилично незгодно када је у питању контрола, с обзиром на то да роботи не могу просто да се вежу узицом, а посебно не они аутономни роботи који ће решавати борбене задатке“.
Фонд за перспективна истраживања основан је 2013. године како би се побољшало истраживање и продукција технологије за руску војску. Фонд у овом тренутку ради на више од 50 пројеката, а његове лабораторије налазе се на водећим руским универзитетима и истраживачким институтима.