Украјински министар економије Остап Семерак у тој визији има подршку великих инвеститора као што је Европска банка за обнову и развој.
„Очигледно је да се ово земљиште не може користити за пољопривреду“, рекао је он агенцији Франс прес, због чега ће, како је објаснио, куповина терена за соларни парк бити прилично јефтина.
Истовремено „ниво радијације је значајно опао за последњих 30 година“, додао је он.
Успех овог пројекта отворио би и друге могућности у подручју које се сматра једним од најнездравијих у Европи, а Чернобиљ би тако постао „зона иновација“.
После хаварије у нуклеарној централи у Чернобиљу 1986. године хиљаде људи су умрле, а та зона на северу Украјине је остала без становника, са изузетком неколико старих домаћинстава. Подручје око централе је за последњих 30 година постепено обрасло бујном шумом.
Украјина сматра да се око 6.000 хектара земљишта сада може испунити соларним панелима који би једног дана производили енергије колико некадашњи реактор у Чернобилу.
ЕБРД је већ саопштила да ће подржати тај пројекат уколико Украјина нађе инвеститоре за прву фазу радова, која кошта око милијарду додара.
Према Семераку, интересовање је већ показао велики број страних компанија.
„Уз успешне преговоре, мислим да би пројекат могао да буде у потпуности покренут идуће године“, рекао је он.
Око 50 одсто енергије у Украјини још увек се производи у нуклеарним централама, а остатак у термоцентралама, док соларна енергија чини само један одсто.