Заменик директора Фонда националне енергетске безбедности Алексеј Гривач каже да је обнављање „Турског тока“ у узајамном интересу, с обзиром да су Турској потребне дугорочне испоруке гаса, а да јој је у том смислу Русија најбољи партнер.
„Москва је чак и за време кризе у односима испуњавала све обавезе у тој сфери и никада није користила, како кажу наши пријатељи на Западу, ’гасно оружје‘, односно никада није уцењивала Анкару“, подсетио је Гривач.
Како каже, тренутно Турска годишње добија од 12 до 14 милијарди кубика гаса преко Украјине и других европских земаља, док ће захваљујући „Турском току“ земља добијати исте количине гаса директно из Русије, без транзитних ризика.
„Мислим да постоје добре шансе за обнављање ’Турског тока‘. Друго је питање да ли ће се променити конфигурација пројекта и које гаранције ће дати Анкара, јер је очигледно да јој Москва неће веровати на реч као раније“, наглашава Гривач.
Генерал турског ратног ваздухопловства у пензији и доктор историјских наука Ердоган Каракуш примећује да је је низ земаља против зближавања Москве и Анкаре, додајући да је покушај државног удара у јулу ове године најбољи доказ за то.
„Запад и, пре свега, САД су веома забринути због нормализације руско-турских односа. Сусрет у Санкт Петербургу је важан за цео регион јер побољшање наших односа ствара препреку за реализацију америчког геополитичког пројекта ’Велики блиски исток‘, који подразумева такозвану демократизацију региона и успостављање марионетских влада“, рекао је он.
Према његовим речима, Русија и Турска би могле да допринесу стабилизацији ситуације у Сирији, па је зато сарадња у области регионалне безбедности од изузетне важности.
Михаил Нејжмаков са Института за глобализацију и друштвене трендове каже да ће две земље тражити додирне тачке поводом сиријског питања.
Како каже, јасно је да Москва и Анкара имају различите ставове када је реч о Асаду и његовом тиму, али и подсећа да се ставови Ирана и Турске поводом Сирије такође не поклапају, што ни на који начин не омета међусобну сарадњу у другим областима.
„У Санкт Петербургу ће доћи до компромиса јер је сада повољан тренутак за усаглашавање одређених питања, али не би требало имати претерана очекивања од тог састанка, јер Турска сигурно неће обуставити подршку милитантима који се боре против Асада“, напомиње Нејжмаков.
Са друге стране, скреће пажњу Нејжмаков, може се очекивати да ће Турска пооштрити политику према ДАЕШ-у, јер је Анкара већ направила неколико корака у том правцу, али је стање и даље далеко од тога да Русија и Турска имају заједничку визију сиријске будућности.