„Какву то цену бивши шеф ЦИА Мајкл Морел мисли да Руси морају да плате и због чега? Да ли због борбе против ДАЕШ-а и других терористичких организација у Сирији, против којих се — макар декларативно — боре и САД?“, каже за Спутњик Филип Родић, новинар недељника „Печат“, и добар познавалац спољнополитичких прилика.
Родић ова питања поставља као реакцију на Морелову изјаву за Си-Би-Ес, у којој је истакао да је за проналазак решења за Сирију неопходно „потајно“ убијати Русе и Иранце.
Да се не понови Авганистан
Из Морелове изјаве, додаје Родић, произилази и питање да ли ће САД циљу убијања руских и иранских држављана — били они војници, званичници или било шта друго — сарађивати са ДАЕШ-ом и терористичким групама, или ће њихови специјалци са тим задатком падати са неба без икакве логистичке подршке на терену?
„Морел истовремено каже да би Москва и Техеран требало да схвате поруку која им се овим путем шаље. Да ли је то порука да САД против њих воде рат?“, категоричан је Родић, који пита какав одговор Морел на ту поруку очекује и какав циљ тиме жели постићи.
„Ако је то слично као кад су САД у Авганистану ’80-тих година — директно или индиректно — убијали руске војнике, сви знамо какво се зло из тога изродило. И какав резултат тога може да буде“, додаје саговорник Спутњика.
Морел је у програму телевизије Си-Би-Ес додао и да је неопходно застрашити сиријског председника Башара ел Асада уништавањем његове војске и дизањем у ваздух његових институција, и то ноћу.
Да ли је онда овакав предлог метод терориста?
Пре бих га сврстао у агресију, додаје Филип Родић, и прави паралелу са акцијом коју је НАТО спровео 1999. покушавајући да убије председника Југославије Слободана Милошевића бомбардујући ноћу његову резиденцију.
Речи ЦИА схватити озбиљно
Директорима ЦИА, па и бившим, није својствено да дају овакве изјаве, одговара Родић, али истиче да се не каже случајно — једном служба увек служба, и због тога тврди да се Морелове речи морају узети озбиљно.
„Посебно је занимљив део где Морел жели да се угледа на Иран који САД деценијама проглашавају за легло тероризма које мора бити уништено и за један део осовине зла“, подвлачи Родић.
Најзад, ако је Морел бивши шеф ЦИА, да ли се његове изјаве могу тумачити као нека врста пробног балона?
„Не знам да ли је он то урадио са нечијом директивом или сам од себе, али да је то прикривен став америчког естаблишмента, то је сигурно“, тврди Родић.
Међутим, истиче он, колико год изјава бившег шефа ЦИА деловала шокантно, у њој нема ничега новог јер ЦИА од свог оснивања спроводи овакве акције, мање или више тајна убиства званичника и важних личности, али и многих цивила у бројним земљама.
Родић скреће пажњу на још један занимљив детаљ, а то је да је Морелова изјава дата у истом дану и практично истовремено са заједничком конференцијом за новинаре председника Русије и Турске Владимира Путина и Реџепа Тајипа Ердогана.
„Поставља се питање да ли Морел мисли да САД сад треба да преузму ствари у своје руке, пошто су остале без посредника који ће уместо њих да убија руске пилоте и друге војнике?!“, пита за крај саговорник Спутњика.