О тој иницијативи расправљаће се на првој наредној седници Скупштине општине Сребреница, рекао је Дураковић за „Ал Џазиру“.
Бошњачки представници у Скупштини општине Сребреница иницирају расправу о издвајању те општине из Републике Српске, као одговор на одлуку Уставног суда да нема препрека за одржавању референдума о Дану Републике Српске.
Након што је Уставни суд одбацио као неоснован захтев Бошњака за заштиту њихових виталних интереса у Републици Српској, у сребреничком парламенту ће бити отворена расправа о издвајању Сребренице из Републике Српске, потврдио је за портал „Кликс“ члан Заступничког дома Парламентарне скупштине БиХ Садик Ахметовић.
„Свесни смо да референдуми у оваквој ситуацији нису решење, али град у којем је почињен геноцид за који постоје пресуде међународног суда правде и више пресуда Хашког трибунала нема алтернативу, имајући у виду да ОХР неће да заустави директно кршење Дејтонског споразума од Народне скупштине Републике Српске и свих политичких актера у Републици Српској“, рекао је Ахметовић.
Он је додао да целокупна ситуација представља кршење одлука Уставног суда БиХ, стављање Уставног суда у службу једне нације и једне странке и однос наспрам Бошњака по свим животним питањима.
„Од прогона, затим недозвољавања изучавања матерњег језика, до директних претњи председника Републике Српске да Бошњаци морају изаћи на референдум уколико желе да живе у Републици Српској… Наша одлука о расписивању референдума на подручју Сребренице је резултат односа власти из Бањалуке наспрам државе и Бошњака у Републици Српској, те пасивности ОХР-а у погледу антидејтонског деловања Владе Републике Српске и Милорада Додика“, казао је Ахметовић.
Веће за заштиту виталног националног интереса Уставног суда Републике Српске одлучило је јуче да није повређен витални национални интерес бошњачког народа у вези са одлуком о расписивању референдума о Дану Републике Српске.
Председник Додик изјавио је јуче да више нема препрека за одржавање референдума у Републици Српској 25. септембра.
Одлука о референдуму уследила је након што је Уставни суд БиХ, реагујући на апелацију члана Председништва БиХ Бакира Изетбеговића, донео одлуку да обележавање 9. јануара као Дана Републике Српске није у складу са Уставом БиХ.