Косовски Срби речи Џозефа Бајдена схватају више као високу дипломатију која се најчешће не спроводи у дело. Ово је за Спутњик изјавио уредник Радио Грачанице са Косова и Метохије Зоран Станковић, коментаришући посету другог човека Америке Приштини.
„Онолико колико му верују Албанци, толико му не верују Срби, с обзиром да знамо да су Албанци са Косова најзахвалнији управо њему за добијање независности 2008. године. Он већ две деценије подржава албанску жељу за независним Косовом. Како Срби у Приштини гледају на њега доказ је и да је манастир Грачаница био буквално празан, односно, није било српских становника, када је његова супруга Џил дошла да обиђе манастир. Морам да кажем да је томе допринела и велика провера полиције на Косову, а то је ишло до тога да су претресали и ташне жена које су се затекле у близини манастира“, каже Станковић.
Коментришући изјаву Хашима Тачија, који је рекао да ће и дијалог са Београдом ускоро доћи на ред, иако се само пре неколико дана једна таква рунда разговора завршила неуспешно, Станковић каже:
„Овде постоји мишљење да је албанска политика јако прилагодљива и да у ситуацији када затреба она у тренутку може да се промени. Оно што је привукло пажњу јесте да се Тачи у једном тренутку ипак није сложио са Бајденом, односно, истакао је да сматра да није фер договор о демаркацији границе са Црном Гором, док је премијер Косова Иса Мустафа рекао да има наду у бриселске разговоре, што значи да постоји неки сигнал коме ће се Тачи прилагодити, пре или касније.
Додуше, цео разговор није ни објављен, а и питање је шта ће бити. Може да се деси и да Бајден затражи од косовских Албанаца да попусте и крену у разговоре са Београдом, а сви знамо да је Америка та која на неки начин руководи Приштином. Ако Бајден тако нешто каже, то ће бити преломни тренутак“, сматра Станковић.
Џозеф Бајден борави у дводневној посети Косову, последњој у својству другог човека Америке. Бајден је пре тога посетио Београд и састао се са српским званичницима.